Monarchini Elżbieta II już od 60 lat zasiada na tronie Zjednoczonego Królestwa, w związku z czym odbywa się w bieżącym roku dużo większych i mniejszych uroczystości, związanych z rocznicą. Specjaliści od wysokiej jakości trunków również postarali się o to, by poddani Elżbiety II mieli czym wznieść toast za swoją monarchinię. Faktem jednak jest również to, że na taki toast będą mogli sobie pozwolić jedynie nieliczni.

Oficjalnym trunkiem wyprodukowanym z okazji tej podniosłej rocznicy jest tradycyjna whisky, produkowana przez destylarnię The Macallan, nosząca nazwę The Macallan Coronation Bottling. W rocznicowych butelkach znajduje się doskonała single malt, czyli whisky wytwarzana w całości z jednego rodzaju słodu. Marka ta już od dawna kojarzy się koneserom z dobrym i szlachetnym trunkiem, jednak naprawdę głośno zrobiło się o niej dopiero w 2007 roku, kiedy to pojedyncza butelka z 1926 roku trafiła na aukcję w Christie’s, słynnym londyńskim domu aukcyjnym. Osiągnęła ona wówczas cenę 54 tysięcy dolarów.

Specjalna edycja, wydana z okazji rocznicy koronacji, została wyprodukowana w ilości 1953 zestawów, przypominając rok, w którym Królowa Elżbieta II wstąpiła na tron. Można je kupić w dwóch różnych butelkach, każda o pojemności 35cl. Na etykiecie pierwszej z nich znajduje się słynne zdjęcie monarchini, które wykonał w 1953 roku Cecil Beaton (a środku whisky przechowywana w beczkach z amerykańskiego dębu czerwonego), drugą serię natomiast zdobi zdjęcie z 2004 roku, autorstwa Juliana Caldera (i rozkosze whisky leżakowanej w beczkach z hiszpańskiego dębu białego).

The Macallan Coronation Bottling sprzedawana jest w pudełkach w windsorskich barwach czerwonej, białej i złotej, zawierających obie butelki tego szlachetnego trunku, wraz ze stosownym certyfikatem. Cena to 350 funtów szterlingów za zestaw, lecz niestety, wszystkie zostały już wyprzedane, mimo że premiera odbyła się pod koniec maja. Dlatego koneserom pragnącym zdobyć taką wyjątkową pamiątkę, pozostaje jedynie rynek wtórny, na którym już teraz ten zestaw osiągnął cenę 550 funtów.

Zdjęcie: scotchwhiskyauctions