Centrum handlowe w kształcie jachtu i to w środku miasta? Jest to możliwe – najważniejszym punktem osiedla Whampoa Garden w Hongkongu jest centrum handlowe Whampoa World, z kilkuset punktami usługowymi zmieszczonymi w ogromnej łodzi.

Osiedle powstało na początku lat 90-tych poprzedniego wieku na terenie dawnej stoczni. Obecnie teren o powierzchni 19 hektarów zamieszkiwany jest przez około 40 tysięcy osób, które mają tam wszystko to, co potrzebne do życia – szkoły, przedszkola, rozwinięta komunikację czy liczne sklepy.

Najważniejszym i największym z nich jest Whampoa World, czyli galeria usytuowana w budynku wyglądającym jak łódź, otoczona z każdej ze stron blokami mieszkalnymi. Ideą przyświecającą twórcom stworzenie tej niecodziennej budowli było uhonorowanie historii miejsca, chociaż z czasem centrum handlowe stało się także doskonałym punktem orientacyjnym i atrakcją osiedla.

Galeria ma powierzchnię ponad 130 tysięcy metrów kwadratowych, na których mieści się nieco więcej niż 300 sklepów, barów, restauracji czy innych miejsc oferujących rozrywkę. Sama „łódź” ma cztery kondygnacje i 110 metrów długości. Zgodnie z nazwą jest ona podzielona na różne działy zwane światami – m.in. ubrań, jedzenia czy domu.

Obecnie centrum handlowe Whampoa World jest uważane za jedno z najciekawszych miejsc turystycznych w Hongkongu. W końcu ogromny jacht zaparkowany między blokami widuje się tylko w filmach, a tu można nawet zrobić w nim zakupy lub pójść do kina.

www.whampoaworld.com