Ishotellet, czyli Lodowy Hotel, to najbardziej znana atrakcja turystyczna w północnej Szwecji i najtłumniej odwiedzane miejsce w zimie. Szacuje się, że każdego roku nocuje w nim około 15 tysięcy gości, a w ciągu dnia jeszcze więcej przychodzi tylko po to, by obejrzeć tą niezwykłą konstrukcję.

Idea zbudowania Ishotellet pojawiła się w 1989 roku. Jego budowę zaplanowano w szwedzkiej miejscowości Jukkasjärvi, 17 kilometrow od Kiruny według planów nawiązujących do dzieła francuskiego projektanta, Jannota Derida, który urządził wernisaż w specjalnie skonstruowanym igloo. Ponieważ w miasteczku zabrakło dla gości miejsc noclegowych, poprosili oni o pozwolenie na spędzenie nocy w hali wystawowej, śpiąc w śpiworach rozłożonych na skórach reniferów. W ten sposób zostali pierwszymi gości Lodowego Hotelu.

Nad budową czuwał Yngve Bergkvist, który szukał sposobu na przyciągnięcie do północnej Szwecji amerykańskich turystów.

Temperatura wewnątrz budynku waha się od -5 do -8 stopni Celsjusza, niezależnie od pogody na zewnątrz.  Znajduje się tu zwykle sześćdziesiąt pokoi gościnnych. Wszystkie elementy, od łóżek po stoły, zbudowane są z bloków lodowych z pobliskiej rzeki Tornionjoki. W hotelowym barze można napić się prosto ze szklanki wykonanej z lodu. Opiekę nad barem sprawuje firma Absolut, nie trzeba więc długo się zastanawiać, które napoje są tam najpopularniejsze.

Goście hotelowi dostają specjalne instrukcje, takie jak zalecenie nieużywania kremów na bazie wody aby uniknąć odparzeń, niebrania prysznica ani nie korzystania z sauny bezpośrednio przed opuszczeniem budynku oraz unikania ubrań z bawełny, które potęgują efekt chłodzenia zamiast grzania. Poza tym zalecane jest noszenie kilku warstw ubrania, łącznie z kilkoma parami skarpet.

Po długiej nocy goście mogą popróbować swych sił w rzeźbieniu w lodzie, połowie ryb z przerębla, powożenia zaprzęgiem husky, safari na śnieżnych skuterach lub mogą po prostu wybrać się na obserwację łosi.

Dla zainteresowanych znajduje się tu nawet kaplica, w której wiele osób decyduje się wziąć ślub. Jukkasjärvi znajduje się około 200 kilometrów od kręgu polarnego, jednak i tak nie zmienia to faktu, że każdego roku na wiosnę konstrukcja rozpuszcza się i jest odbudowywana późną jesienią. Za każdym razem kształt jest nieco inny, co zachęca do ponownej wizyty.

Koszt noclegu w Ishotellet dla dwojga dorosłych w lutym to około 370 euro za noc.

Więcej na www.icehotel.com

Zdjęcia: Paulina Holmgrem