Popovy Dolls, lalki tworzone przez siostry bliźniaczki, powstają z inspiracji ludzkimi gestami i powiązanymi z nimi emocjami, przezierającymi przez pozornie nieruchomą maskę twarzy.

Siostry Ekaterina i Elena Popovy ukończyły Uralską Akademię Architektury i Sztuk Pięknych w Jekaterynburgu. Od 2004 roku tworzą lalki. Każdy egzemplarz jest unikatowy – powstaje przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. W ciągu roku siostry Popovy tworzą zaledwie kilka modeli. Wszystko zaczyna się od pomysłu. Potem następuje żmudny proces, w którym wyobrażenia przybierają konkretny wymiar lalki: zbieranie informacji o danym typie ludzi, konkretnej osobie, wertowanie dokumentów, książek i ilustracji, aby jak najlepiej poznać ducha epoki, aż wreszcie dobierane jest tworzywo, materiały i dodatki. Efekt końcowy to stylizowana miniaturka człowieka. Dzieła, wielokrotnie nagradzane na prestiżowych imprezach artystycznych, są równie fascynujące, jak pasja, która jest przyczynkiem do podejmowania prób (bardzo zresztą udanych) uchwycenia i odwzorowania konkretnego gestu czy pozy ciała – bo sposób poruszania się charakteryzuje ludzi. Siostry Popovy dbają o detale: każda perełka naszyta jest we właściwym miejscu, każdy włos ułożony, a materiał udrapowany.

Kolekcji Popovy Dolls jest kilka. Kuszą zmysłowo rozchylone usta, błyszczące oczy, subtelna gracja wygiętych kibici i wysmukłych palców baletnic. Dają złudzenie, że lalka wciąż wykonuje piruet, a jej spódniczkę unosi pęd powietrza. Krynoliny, wachlarze, weneckie maski, inspirowane Dalekim Wschodem podświetlane spódnice z papieru oraz fryzury stylizowane na chińskie pagody i hiszpańskie galeony są eleganckie i luksusowe. Są i lalki niczym starożytne Egipcjanki, czarujące złocistością skóry i przykuwające wzrok bandażami mumii, lub pełne ekspresji afrykańskie szamanki.

Popovy Dolls to lalki dla kolekcjonerów. I tylko od właściciela zależy, która tchnąca erotyzmem kurtyzana zostanie wybrana.

Zapraszamy do wspaniałej galerii Popovy Dolls na popovy-dolls.com