10 najdroższych alkoholi świata. Najdroższe alkohole na świecie – smak czy piękno?

Napoje alkoholowe towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Zarówno kiedyś, jak i obecnie, alkohol nie jest jedynie trunkiem towarzyszącym dobrej zabawie i stosowanym w celach lekkiego zmienienia świadomości. Niektóre napoje alkoholowe stały się również symbolem luksusu, a te najdroższe mają wysoką jakość, tradycję, a także sprzedawane są w butelkach, które często wysoko przewyższają wartość samego trunku. Na cenę alkoholi wpływają tradycyjne receptury oraz eleganckie zdobienia, często tworzone z wykorzystaniem drogich kamieni i metali, takich jak diamenty czy złoto.

10. Bowmore 1957

Jest to najstarsza szkocka whisky , typu malt Islay. Alkohol ten spędził całe 43 lata w beczkach sherry, po czym przelano go do beczki po burbonie, w której spędził olejne 11 lat. Powstało jedynie 12 butelek tego alkoholu, który został rozlany w butelki szklane, ozdobione platyną i szkłem, które imitują fale.

9. The Macallan 64 Year Old

Trunek ten pochodzi z lat czterdziestych dwudziestego wieku. Leżakował w trzech hiszpańskich beczkach dębowych sherry: pierwszą wypełniono w 1942 roku, drugą w 1945 roku, trzecią zaś w 1946 roku. Po 64 latach alkohol ten przelano do kryształowych butelek. W 2012 roku whisky ta została sprzedana na aukcji za 464 tysięcy dolarów, a kwota ta została przeznaczona na dobroczynność.

8. Screaming Eagle

Kolejny trunek to wino, będące najdroższym alkoholem tego typu na świecie. Pochodzi z Kalifornii i jest stosunkowo młode. Nie posiada bogatej historii, ponieważ zaczęto je produkować w 1992 roku. Butelka tego wina kosztuje 500 tysięcy dolarów, a cena ta spowodowana jest tym, iż przez specjalistów wino to uważane jest za trunek niemalże idealny. Czas oczekiwania na zakup tego wina szacuje się na około 12 lat.

7. Mendis Coconut Brandy

Jest to najdroższa na świecie brandy, która pierwsza w historii powstała jako jasna, produkowana z orzechów kokosowych pochodzących ze Sri Lanki. Butelka tego luksusowego alkoholu kosztuje milion dolarów. Zdecydowany wpływ na cenę ma wyjątkowa receptura tego alkoholu.

6. Scottish Diva Vodka

Szkocka wódka, której luksus uwarunkowany jest nie tylko potrójną destylacją, ale także filtrowaniem, które przebiega przy użyciu brzozy skandynawskiej oraz diamentów. Na cenę wpływ na pewno również wspaniała butelka, która ozdobiona jest między innymi kamieniami takimi jak: cyrkonie, turmalin czy ametyst.

5. Russo-Baltique Vodka

Jest to kolejna wódka w zestawieniu. Warta 1,5 miliona wódka, została wydana przez firmę, która na co dzień zajmuje się produkcją pancernych samochodów. Dlatego też na cenę szczególnie wpływa wyjątkowy wygląd butelki, która ozdobiona jest złotymi monetami, z początku dwudziestego wieku. Wysadzana jest również diamentami, a nakrętka tej wódki stworzona jest z białego i żółtego złota.

4. Henrii IV Dudognon Heritage

Koniak produkowany od 1776 roku, charakteryzuje się tym, iż leżakuje w beczkach przez minimum 100 lat. Najdroższy koniak świata, którego 100 ml znajduje się w pięknej butelce, wykonanej z 24 karatowego żółtego złota, ozdobionej diamentami. Na jednej butelce tego koniaki znajduje się aż 6500 sztuk diamentów. Koniak ten wyceniany jest na 2 miliony dolarów.

3. Ley Pasion Azteca

Warta 3,5 milionów dolarów tequila, jest najdroższym trunkiem tego typu na świecie. Butelkę zaprojektował meksykański artysta, Alejandro Gomez Oropez. Najdroższa wersja została wykonana z platyny, tańszą wartą 1,5 miliona dolarów wykonano z użyciem diamentów, najtańszą zaś – z białego złota i platyny – kupić można z 225 tysięcy dolarów.

2. Billionaire Vodka

Jest to rosyjska wódka warta 3,75 miliona dolarów, co czynią ją drugim pod względem wartości alkoholem na świecie. Stworzona jest z pszenicy najlepszej jakości, a filtrowana jest przy użyciu diamentów. Butelki ozdobione są trzema tysiącami diamentów, a także białym futrem, co znacząco wpływa na jej cenę.

1. D’Amalfi Limoncello Supreme

Najdroższy alkohol na świecie to likier z cytrusowymi olejkami pochodzący z Włoch. Mimo wspaniałego smaku, to butelka znacząco wpływa na cenę tego produktu. Ozdabiane są trzema 13-karatowymi umieszczonymi w szyjce butelki diamentami, a także jednym, wyjątkowo dużym i bardzo rzadkim diamentem o masie 18,5 karatów.