10 najdroższych budowli świata

Ludzie od początku cywilizacji próbowali wnosić wspaniałe budynki. Władcy tego świata nie oszczędzali na materiałach, zdobieniach, aby po odejściu z tego świata zostawić po sobie piękną pamiątkę. Poznaj 10 najdroższych budowli świata.

Najdroższy budynek świata

Najdroższym budynkiem, jaki powstaje jest Międzynarodowy eksperymentalny reaktor termojądrowy w Saint-Paul-Les-Durance( Francja). Takie budowle nigdy nie są tanie, w końcu wymagają specjalistycznego sprzętu i niezawodnego zabezpieczenia. Przewidywany koniec budowy nastąpi w 2025 roku, a prognozowane koszty to 25 mld dolarów.

Kompleks Abradź-Al.-Bait.

Kompleks ten został wybudowany w Mekce dla muzułman, którzy co roku przyjeżdżają, aby wziąć udział w pielgrzymce. Wieże mają dwie duże sale modlitewne, osobne dla kobiet i mężczyzn i mogą pomieścić 10 000 osób. Koszt budowy to 15 mld dolarów, ale zważywszy na ilość pielgrzymów, inwestycja powinna się zwrócić.

Oliluoto- elektrownia jądrowa

Elektrownia ta znajduje się na wyspie Oliluoto, w zachodniej Finlandii. Budowa elektrowni zaczęła się w 1973 roku, na razie dwa reaktory już działają, a uruchomienie trzeciego jest planowane w 2022 roku. Sam projekt jest często krytykowany, ze względu na bardzo duże koszty, opóźnienia w budowie

Elektrownia jądrowa Mochovce

Kolejna duża inwestycja prawdopodobnie zakończy się w 2023 roku i jej koszt wyniesie 7,61 mld dolarów. obecnie działają tam dwa reaktory, generują rocznie 7 000 GWh energii elektrycznej, co zaspokaja 20 % zapotrzebowania Słowacji na energię elektryczną.

Baza lotnicza Zelhava

Baza ta znajduje się na granicy Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Była największym podziemnym lotniskiem i wojskową bazą lotniczą w Jugosławi.

Marina Bay Sands

Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 5,50 mld dolarów. Marina Bay Sands jest najdroższym kurortem na świecie. Budowa została ukończona w 2010 roku, rok później niż planowano, ze względu na duże koszty. Przed rozpoczęciem budowy biuro projektowe miało sporo pracy, aby oszacować wielkość pomieszczeń i naprężeń, żeby wnieść bezpiecznie. Architekturę i projekt zatwierdzili konsultanci feng shui. Trzy 55-piętrowe wieże zajmują obszar 38 akrów. Na terenie kurortu znajduje się teatr, muzeum, kino, centrum kongresowe oraz najdroższe niezależne kasyno na świecie. W centrum kongresowym może zgromadzić się aż 40 tysięcy osób. Mało tego, na dachu znajduje się 150 metrowy basen, w końcu kto bogatemu zabroni.

Apple Park

5 mld dolarów, miesjce pracy dla 12 000 osób, zastąpiło poprzednie centrum koncernu. Dach został zbudowany z paneli słonecznych.

Resort World Sentosa

Koszt budowy 4,93 mld dolarów, znajduje się w Singapurze. Posiada największe oceanarium na świecie.

SoFI Stadium

Budynek ukończono w 2020 roku. Znajduje się on na dawnym terenie toru wyścigowego Hollywood Park, ogólnie w ciekawej dzielnicy. Podczas pandemii budowa była kontynuowana, ale stadion jeszcze poczeka na widownię oraz zwrot z inwestycji. Mecze odbywają się na razie bez udziału publiczności. Obecnie służy jako siedziba dla National Football League oraz La Bowl.

Pałac Wynn

Kto nie chciałby spędzić urlopu w pałacu? Chiński kompleks wypoczynkowy oferuje znakomity 28-piętrowy hotel z 1706 pokojami. Mamy do wyboru pokoje, wille, apartamenty, a także eleganckie restauracje. Wolny czas goście spędzają na różnych atrakcjach, np. w spa, siłowni, strefie do masażu stóp, mogą także odwiedzić sklepy znanych firm oraz z lokalnymi wyrobami.