10 najdroższych butów świata

Sneakerheadzi mdleją na widok limitowanymi wydaniami butów, które są droższe niż te stojące na sklepowych półkach. Niedawno model Nike Air Jordan 1 stworzony we współpracy z Travisem Scottem osiągnął cenę ponad 1000 euro.

Są jednak dużo bardziej limitowane, unikatowe buty, które można porównać do dzieł sztuki. Na poniższej liście królują raczej buty sportowe, ale na pierwszym miejscu znalazła się perełka, która z tej kategorii wybija się ponad wszystkie inne.

Passion Diamond Jada Dubai – 17.000000 $

Bezsprzecznie są najdroższymi butami świata. Już sama nazwa Passion Diamond Dubai, mówi co kryje się za butami wartymi kilkadziesiąt milionów złotych. Passion Diamond to szpilki. Szpilki, gdzie cholewka jest wykonana ze złotej skóry. Co więcej, skóra tych butów jest zmieszana z jedwabiem. Jednak to nie te dwa elementy powodują, że są to najdroższe buty świata. Jak się okazuje, że są wykonane, a raczej ozdobione aż 236 diamentami. Na końcu każdego z dwóch butów, jest perła w koronie – 15-karatowy diament.

Li-Ning The Fire Monkey – 4.000000 $

Zgadza się, to około piętnaście milionów złotych. Dlaczego? Zrobione przez Mache i Bicoin dla Dwyane Wade’a. Bezapelacyjnie są to najdroższe buty, jeżeli chodzi o buty sportowe.
Mają dużo wspólnego z poprzednimi Jada Dubai Passion Diamond. Są ręcznie wykonane i wysadzane szlifowanymi białymi diamentami, kawałkami niebieskiego szafiru i 18-karatowym złotem. Buty trafiły na aukcje i miały wspomóc organizację Soles4Souls.

Air Jordan 1 OG – 560.000 $

Grał w nich sam Michael Jordan gdy zaczynał swoją karierę koszykarską w Chicago Bulls. Buty pochodzą z 1985 roku, posiadają autograf Jordana i są w stanie idealnym. Air Jordan 1 zostały wystawione na aukcje w słynnym domu aukcyjnym Sothebys. To najdroższe buty Nike, a także Jordan na świecie

Nike Waffle Racing flat Moon Shoe – 437.500 $

Stworzony jedynie 12 par tych butów i pochodzą z 1972 roku. Jest to jeden z pierwszych modeli, które wyprodukowało Nike. Najwyższą cenę osiągnęły w lipcu 2019 roku podczas aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Sotheby’s w Nowym Jorku. Były to najdroższe na świecie buty w 2019 roku.

Air Jordan 12 Flu Game – 104.000 $

Kiedyś ogromną cenę na aukcji osiągnęły buty Air Jordan XI Flu Game, które nosił Michael Jordan. Zostały one sprzedane za 104 tysiące dolarów na aukcji, po tym jak długie lata przeleżały w sejfie. Jordan XII Flu Game to nie jedyne drogie kicksy, bardzo daleko im do tych następnych.

Nike Air Mag – 37.500 $

Jest ro model specjalnie przygotowany dla… Marty McFly’a, którego w Powrocie do przyszłości grał Michael J. Fox. Stworzono tylko 1500 sztuk, a dochód ze sprzedaży Niike Air Mag został przekazany na fundację charytatywną aktora.

Nike Air Mag – 92.100 $

Ponownie Nike Air Mag, ale tym razem oryginalne z planu Powrotu do Przyszłości II. Zostały kupione za około 350 tysięcy złotych. Na aukcji obecna była m.in. Tiffany Bears, kobieta która pomogła zaprojektować samowiążące się Nike HyperAdapt 1.0 oraz Magi, które pojawiły się w ostatnich latach.

Air Jordan X OVO i Air Joran XII OVO – 20.000 i 100.000 $

Najnowszy projekt Drake’a szybko zyskał wysokie (o)ceny. Raper rozdał Jordan X i Jordan XII na stadionie, Dostali je przypadkowi ludzie, którzy od razu wystawili je na aukcje. Air Jordan sprzedane 10 sprzedane zostały za 20 tyś dolarów. Air Jordan XII aż za 100 tyś dolarów.

Air Jordan 11 Blackout – 11.267 $

Są bardzo podobne do wypuszczonych na rynek w 2016 roku Air Jordan XI Gamma blue. Ale jest to zupełnie inny model. Jest to najdroższy but Jordana w kategorii out-of-the-box. I czarny Jordan jest niesamowity. Wygląda jak Batman, a to niecodzienny widok.

Nike Air Force One Diamond Encrusted – 50.000 $

Nike Air Force 1 wysadzane diamentami? Do tanich nie należą. To ciekawe jak Big Boi połączył swoją miłość do kiksów z miłością do biżuterii.

Za 6 tyś dolarów można było kupić np. Nike Dunk, które były zanurzone w 24-karatowym złocie. Za 31 tyś można też nabyć Air Jordan 2 OG z 1986, a za śmieszne jak na ceny, które tu padają, 850-1300 dolarów SF x Puma Sharbit.