10 najdroższych cygar świata

Prawdziwy mężczyzna w swoim życiu powinien dokonać trzech rzeczy, jak mówi powiedzenie: zbudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo. W obecnych czasach nie kładzie się już jednak na to takiego nacisku, a cele i marzenia są zależne od każdego przedstawiciela płci męskiej. Śmiało można jednak powiedzieć, że wielu z nich łączy jedno marzenie. Jakie? Posiadanie i wypalenie choć jednego cygara. Ten ekskluzywny produkt ma być dowodem na to, że coś się osiągnęło lub prezentem od ludzi, którzy dostrzegają prawdziwą wartość owego mężczyzny.

Tytoń ładnie wyglądający

Cygara to ułożone rurkowato, spreparowane i sklejone zwinięte liście tytoniu używane do palenia. Uznaje się, że za ich odkryciem stoi załoga Krzysztofa Kolumba, która eksplorowała Kubę. Mieszkańcy wyspy palili je w ramach ceremonii religijnych, Europejczycy szybko przyjęli sposób palenia i przywieźli go ze sobą do Hiszpanii. Wokół tego produktu zbudowano przemysł, którego stolicą w krótkim czasie stała się hiszpańska Sewilla.

Obecnie cygaro palone są w różnych częściach świata, także w Polsce.

Wyznacznik luksusu, marzenie wielu

Ze względu na swój wygląd, jak i cenę, cygara uznawane są za towar bardzo luksusowy, a ich posiadanie – nawet w jednej sztuce – jest oznaką zamożności, może być jednak także przykładem tego, jak widzą mężczyznę jego najbliżsi, którzy prezentują mu je jako podarunek z powodu jakieś uroczystości.

Ceny cygar wahają się od kilkudziesięciu złotych za sztukę nawet do kilkudziesięciu tysięcy za opakowanie. Te najdroższe zaprezentowane są poniżej. Ceny podane są w dolarach amerykańskich.

10. Arturo Fuente Opus X BBMF

Cena za jedno cygaro wynosi 55 dolarów. Wprowadzono je na rynek w 1995 roku, ale ze względu na to, jak trudno je zlokalizować, ich cena jest tak wysoka. Każde z cygar ma siedem cali długości.

9. Fuente Don Arturo AnniverXario

Opakowanie tych cygar kosztuje 7500 dolarów. Wyprodukowane w 2001 roku dla upamiętnienia setnej rocznicy powstania firmy Arturo Fuente Cigar. Użyte w nich tytonie miały siedem lat, by nadać im charakterystyczny i mocny smak.

8. Gurhka His Majesty’s Reserve

Pudełko zawierające dwadzieścia sztuk kosztuje obecnie 15 tysięcy dolarów, jedna sztuka cygara kosztuje 750 dolarów. Wytwarzane z osiemnastoletnich tytoni mają bogate, czekoladowe nuty. Dla podkreślenia smaku każda sztuka wzbogacona została przez wysokiej jakości i rzadki koniak Ludwika XIII.

7. Cohiba Behike

Pudełko zawierające dziesięć sztuk cygara stworzonego w 2006 roku dla uczczenia czterdziestej rocznicy istnienia manufaktury Cohiba kosztuje 18 tysięcy dolarów. Nazwa „Behike” nawiązuje do znanego wodza Indian Taino.

6. Arturo Fuente Opus X Ltd

Pudełko zawierające trzynaście sztuk cygar kosztuje 30 tysięcy dolarów. Tę linię wyprodukowano w 2003 roku dla uczczenia 10-lecia oryginalnego Opus X. Cenione przez koneserów za smak.

5. Gurhka Black Dragon

Pudełko zawierające sto sztuk kosztuje 115 tysięcy dolarów. Wykonane z drobnych liści tytoniu zwijanych w Hondurasie, mają mocny smak. Oferuje skórzasty dym z lekko korzenną nutą.

4. Gran Habano #5 El Gigante

Cygaro stworzone jako eksponat – jest to gigantyczna rolka tytoniu o długości prawie 5,8 metra. Zapłacono za nie 185 tysięcy dolarów. Ilość użytego do jego wykonania tytoniu odpowiada 25 tysiącom sztuk normalnej wielkości.

3. Double Corona Regius Cigars Ltd

Cygaro to zostało stworzone dla biznesmena, Calluma Jonesa. Na jego cenę – poza wyśmienitym smakiem i zapachem – wpłynęło także to, iż pan Jones miał możliwość udania się do Nikaragui, by na własne oczy zobaczyć proces produkcji cygar w firmie Regius Cigars Ltd.

2. Mayan Sicars

Odkryte w Gwatemali w 2012 roku cygara sprzed 600 lat, które wciąż nadawały się do palenia. Wpływ na zachowanie się przez nie w doskonałym stanie miało zakopanie głęboko pod powierzchnią w szczelnych, glinianych garnkach. Cała kolekcja sprzedana została za 507 tysięcy dolarów.

1. Gurhka Royal Courtesan Cigar

Każde ręcznie zwijane cygaro wzbogacone zostało wyśmienitym Remy Martin Black Pearl Ludwika XIII. Cygaro wypełnione jest rzadkim tytoniem himalajskim, który podlewany jest wyłącznie wodą z Fidżi. Cena za sztukę to 1 milion dolarów.