Diamenty. Wspaniałość ze zwykłej bryłki węgla, która po odpowiedniej obróbce ukazuje swoje niezwykłe piękno. Jak to potwierdzono, na ten moment diament jest najtwardszą substancją występującą w przyrodzie. Któż nie marzy o tym, by mieć choć jedną jego sztukę? Może kiedyś się poszczęści i uda się przypadkiem znaleźć, może nawet uda się dorobić. Jednak to niekoniecznie jest łatwym zadaniem, o czym można się przekonać, czytając dalej o 10 najdroższych diamentach na świecie.
Znak mego bogactwa
Czysty węgiel, bo tymże jest diament, zdaje się być dla wielu marzeniem, które ostatecznie oznajmi: „jestem zamożny!”. Oszlifowany diament – czyli brylant – tak dobrze prezentuje się w naszyjniku czy jako spinka do krawatu, co może wzbudzić zazdrość innych. Liczyć trzeba się jednak z tym, że nie diamenty nie są tanią „zabawką”, a sama myśl, by wydać na nie ciężko zarobione pieniądze zwykłego szaraczka może przyprawić o niemały zawrót głowy.
I to wcale nie jest próba odsunięcia takiej myśli, a jedynie zdroworozsądkowe podejście. Ceny za diamenty to naprawdę zawrotne, kosmiczne więc kwoty. Może lepiej jest tylko na nie popatrzeć?
Najdroższe diamenty świata
Jako że trudno jest natrafić na diament, takie zdarzenie może naprawdę odmienić czyjś los. Jeżeli ktoś myśli o tym, by nabyć jakiś dla siebie, poniżej małe rozeznanie tego, o jakich kwotach może być mowa.
10. The Moussaieff Red Diamond – 8 milionów dolarów
Odkryty w latach 90. XX wieku w Brazylii. Obecnie jest największym, fantazyjnym czerwonym diamentem o naturalnym kolorze. Jego waga to 5,11 karata.
9. The Heart of Eternity – 16 milionów dolarów
Fantazyjny, jasnoniebieski kolor, w kształcie serca pierwotnie wycięty z 777-kratowego surowego diamentu. Wydobyty w południowoafrykańskiej Premier Diamond Mine.
8. The Perfect Pink – 23,2 milion dolarów
Szmaragdowy diament o masie 14,23 karata. Bardzo rzadki, na co wpływa jego rozmiar i intensywność różu. Ma niewielkie wewnętrzne skazy.
7. The Wittelsbach Diamond – 23,4 miliona dolarów
Diament o wadze 35,56 katarów zmniejszony w 2010 r. do 31,06 karatów, co poprawiło jego kolor i przejrzystość. Fantazyjny ciemnoniebieski, wewnętrznie nieskazitelny, od XVII wieku należy do niemieckiej i hiszpańskiej rodziny królewskiej.
6. The Winston Blue – 23,8 milion dolarów
Początkowo nazywany „Fancy Vivid Blue Diamond” został przemianowany w 2014 r. po zakupieniu go przez Harry’ego Winstona. Waga 13,22 karatów, nieskazitelny, o kształcie gruszki,
5. The Pink Star – 71,2 miliona dolarów
Wydobyty w RPA w 1999 r. Nieskazitelny wewnętrznie, owalny diament o wadze 59,60 karatów. Zakupiony w 2017 r. przez Chow Tai Fook Enterprises w drodze telefonicznej licytacji.
4. The Centenary Diamond – 100 milionów dolarów
Jako nieoszlifowany diament ważył ponad 500 karatów. Pocięty na zmodyfikowany kształt serca o wadze 273, 85 katarów. Poświęcenie wagi pozwoliło poprawić jego kolor i klasę czystości – bez skazy. Proces cięcia diamentu zajął zespołowi specjalistów 154 dni.
3. The Hope Diamond – 200-250 milionów dolarów
Uważa się, że został odnaleziony w Indiach w XVII w. Kupiony przez króla Ludwika XIV. Ozdobny, ciemnoszaro-niebieski antyczny diament o szlifie poduszkowym, jego waga 45,52 karata. Mówi się, że diament został przeklęty z powodu tragedii i nieszczęść, jakie spotkały jego poprzednich właścicieli.
2. The Cullinan – około 2 miliardów dolarów
Największy nieoszlifowany diament, jaki do tej pory odnaleziono. Odkryty w Cullinan w RPA w 1905 r. Pocięty na dziewięć głównych kamieni, z których największym jest Cullinan I o wadze 530,2 karatów.
1. The Koh-I-Noor – cena nieznana
Legendarny diament ważący 105,6 karatów, mający owalny kształt. Przesiąknięty tajemnicą i legendą kamień został wydobyty w Indiach około 1300 r. Kontrowersyjnie uważa się, że został on skradziony Indiom przez Wielką Brytanię. Do obecnego rozmiaru został przycięty, wcześniejsza waga wynosiła 186 karatów. Ten zabiegł pozwolił zwiększyć blask diamentu.