10 najdroższych domów świata

Ludzkość od zarania dziejów tworzyła niesamowite dzieła architektoniczne. Pierwsze cywilizację naznaczone były wspaniałymi budowlami – świątyniami, pałacami władców, zamkami oraz wyszukanymi grobowcami. Towarzyszyło nam umiłowanie piękna i wielkości. Możni świata pragnęli uwidocznić swoje bogactwa, nadać im charakteru. Stawiali więc struktury, które do dziś zapierają nam dech w piersiach. Podziwiamy piramidy, panteon, Koloseum, gotyckie kościoły i inne architektoniczne arcydzieła. I choć od pierwszych z tych cudów świata dzielą nas tysiące lat, ludzka natura pozostaje niezmienna. Do naszych dzieł dodajemy jedynie pragmatyzm. Dbamy już nie tylko o wielkość, ale i jakość. W ten sposób powstało dziesięć najdroższych mieszkań na świecie.

10. Updown Court – 139 milionów dolarów

Angielska rezydencja położona w Surrey jest prawdziwym symbolem brytyjskiego wyrafinowania i gracji. Wita nas marmurowym podjazdem, wystarczającym by pomieścić kilka aut. Na jego terenach znajduję się stajnia oraz kilka kortów do tenisa – gry dżentelmenów. Jest też boisko do squasha – brytyjskiej gry arystokracji. Wewnątrz tego wspaniałego dzieła mamy kilka sal kinowych oraz salę do gry w kręgle. A to wszystko za jedyne sto trzydzieści dziewięć milionów dolarów!

9. The Manor – 150 milionów dolarów

Utrzymana we francuskim stylu château rezydencja w Los Angeles jest największą prywatną posiadłością w obrębie miasta. Okalają ją ogrody o powierzchni 4.6 hektarów utrzymane w oryginalnych i różnorodnych stylach. Powierzchnię mieszkalną stanowią 4348 metry kwadratowe na których znaleźć można dwa baseny, prywatne spa, sala do kręgli oraz sala kinowa. 150 milionów dolarów wydaję się uczciwą ceną za taki luksus.

8. The Pinnacle – 155 milionów dolarów

Ósme miejsce na liście zajmuję rezydencja znajdująca się na osiedlu będącym imiennikiem sławnego parku narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki – Yellowstone Club w Montanie. Wpływ na wysoką cenę może mieć właśnie okolica, gdyż jest to najmniejszy dom na naszej liście. Jednakże, jest na tyle duży by pomieści aż 10 sypialni! Ciekawostką są również łazienki. Każda z nich posiada oddzielny kominek. Trzeba przyznać, że w górskich okolicach, gdzie temperatury często nie rozpieszczają jest to wspaniałe rozwiązanie. Ponadto, posiadłość posiada połączenie kolejką linową z najbliższym szczytem górskim. Idealna opcja dla fanatyka narciarstwa, który akurat ma wolne 155 milionów dolarów.

7. Hearst Mansion – 165 milionów dolarów

Jeżeli jesteś fanem „Ojca Chrzestnego” i masz akurat wolne 165 milionów dolarów, to opcja dla ciebie. Wybudowana przez magnata medialnego Wiilliama Randolpha Hearsta posiadłość użyczyła swojej scenerii do stworzenia ekranizacji powieści Mario Puzo. Ponadto potencjalny nabywca może od razu nastawić się na wspaniałych sąsiadów, gdyż towarzyszyć mu będą rezydencje Jeffa Bezosa, Toma Cruise’a oraz Davida Beckhama. Rezydencja dzieli się na sześć pomniejszych budynków mieszkalnych, w tym jeden z wspaniałymi dwiema wieżami wzorowanymi na kościele Santa Maria Mayor w Rondzie w Hiszpanii. Oczywiście jest tam też „standardowe” wyposażenie, takie jak baseny, korty tenisowe oraz klub nocny. 165 milionów dolarów to cena niemal promocyjna.

6. Fairfield Pond – 170 milionów dolarów

Posiadłość należąca do amerykańskiego miliardera Ira Rennert’a jest aktualnie największą prywatną rezydencją w Stanach Zjednoczonych. Jego powierzchnia pozwala na pomieszczenie dwudziestu dziewięciu sypialni, trzydziestu dziewięciu łazienek oraz wiele innych wspaniałych udogodnień takich jak sale do kręgli, kina oraz gigantyczną jadalnie. W razie przeprowadzki, Pan Ira spokojnie może zrobić z tego luksusowy kurort by pomnażać swój majątek.

5. Penthouse w One Hyde Park – 212 milionów dolarów

Jeżeli ściga cię John Wick, to prawdopodobnie jedynie miejsce, w którym nie mógłby cię dorwać. Penthouse w Londynie jest bowiem najlepiej zabezpieczonym mieszkaniem na naszej liście. Najbardziej bowiem na cenę wpływa tutaj ulokowanie – Londyn jest aktualnie najdroższym miastem świata – ale też niebagatelne i niesamowicie zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Mamy tutaj kuloodporne szyby, czytniki linii papilarnych czy siatkówki oka. Gdyby jednak to nie wystarczyło zawsze można uciec tunelem prowadzącym do pobliskiego Mandarin Hotel. No, no, panie Wick, czeka pana naprawdę trudne zadanie.

4. Park Palace – 218 milionów dolarów

Należąca niegdyś do księcia Walii – Fredryka – 300 letnia rezydencja jest kolejnym na naszej liście pomnikiem brytyjskiego wyrafinowania i poczucia stylu. Pałac otacza dwieście arów parku udekorowanego wieloma zabytkowymi posągami oraz rzeźbami. Sprzedana rosyjskiemu miliarderowi budowla wykonana z niesamowitym kunsztem oraz gracją, będzie wspaniałym uzupełnieniem każdej kolekcji nieruchomości.

3. Villa Leopolda – 460 milionów dolarów

Willa ta została wybudowana w 1902 roku przez króla Belgii Leopolda II. Umiejscowiona na lazurowym wybrzeżu posiadłość często rodziła spekulacje co do właściciela. Nie każdego bowiem stać na wydatek rzędu niemal pół miliarda dolarów. Padały więc takie nazwiska jak chociażby Bill Gates. Jednakże właścicielką 19 sypialni, kilku kortów tenisowych, sal kinowych i torów do kręgli jest żona francuskiego bankiera Edmonda Safiry.

2. Antilla – 1 miliard dolarów

Zbliżając się do miejsca pierwszego dochodzimy do posiadłości, która do niedawna dzierżyła berło pierwszeństwa. Znajdująca się w Mumbaju, postawiona przez hinduskiego miliardera budowla przekroczyła 1 miliard dolarów szacowanej wartości. Wieżowiec jest synonimem luksusu w pełnej krasie tego słowa. Posiada parking na 168 aut oraz 3 lądowiska dla helikopterów. „Standardowe” wyposażenie takie jak kino, baseny czy sale do kręgli są oczywiście nierozłącznym dodatkiem. Ciekawostką jest natomiast sala, w której stworzono specjalne warunki do opadów atmosferycznych. Tak zwana sala lodowa jest pomieszczeniem, w którym… pada śnieg! Sama budowla obsługiwana jest przez ponad 600 ludzi, a jej metraż to około 37 tysięcy metrów kwadratowych. Jednorodzinny wieżowiec mieszkalny za miliard dolarów? Brzmi jak wspaniała oferta!

1. Golden House – 12 miliardów dolarów

Ostatnia pozycja na naszej liście, czyli „złoty dom” w Szwajcarii. Stuart Hughes to człowiek, który zrobi wszystko by stworzyć najdroższe wersje i tak drogich przedmiotów. Tym razem obrał na cel zbudowanie najdroższego domu na świecie. Co najciekawsze w całej ten koncepcji, sama rezydencja nie posiada wyszukanych atrakcji czy niesamowitego komfortu użytkowania. Odrzucając całkowicie pragmatyczność Stuart skupił się całkowicie na powieleniu wartości nieruchomości. Przez wzgląd na to całość budynku wykończona jest złotem i platyną o łącznej wadze 200 ton! Ponadto Stuart twierdzi, że podłogi w luksusowej rezydencji stworzone są z meteorytu oraz kości tyranozaura. Zastanawiająca opcja na zainwestowanie dwunastu miliardów dolarów. Szczególnie, że sam dom jest też niewielki – biorąc pod uwagę standardy naszej listy – mieści bowiem „tylko” osiem pokoi, piwniczkę na wina oraz garaż dla zaledwie 4 samochodów.

Na tym kończymy listę 10 najdroższych domów świata. Mam nadzieję, że jeżeli posiadacie na zbyciu trochę dolarów, to właśnie podpowiedziałem wam jak je wydać. Jeśli jednak nie chce wam się iść do banku wymienić złotówki na dolary mam dla was jeszcze najdroższy dom w Polsce!

Rezydencja w Piasecznie – 105 milionów złotych

Luksusowy dom w pobliżu Warszawy jest aktualnie najdroższą rezydencją w naszej ojczyźnie. Trzy tysiące metrów kwadratowych oraz czterohektarowa działka mają być jednak warte tej ceny. Cały dom posiada osiem łazienek oraz 8 pokoi o wielkości średniego mieszkania w bloku. Wykończony jest najlepszymi materiałami – mahoniem, marmurem oraz egzotycznym drewnem. Do tego ogromna biblioteka, hol o wielkości 170 metrów kwadratowych oraz własna wyspa na stawie. To wszystko za jedyne niewiele ponad 100 milionów złotych. Jak dla mnie – to niesamowita okazja.