10 najdroższych fotografii świata

Wydaje się, że fotografie, odkąd została wynaleziona odpowiednia technologia, stały się tańsze i łatwiej dostępne, ale równocześnie dobrej jakości. Jednak te najpopularniejsze zdjęcia domowe warte są zazwyczaj kilkanaście groszy za sztukę. O wiele droższe potrafią być zdjęcia gwiazd, które robią im paparazzi. Najdroższe zdjęcia pochodzą jednak od artystów.
Jakie jest 10 najdroższych odnalezionych fotografii na świecie?

1. Edward Steichen “The Pond—Moonlight” 1904

Spis 10 najdroższych fotografii otwiera zdjęcie przedstawiające las i jezioro w dość ciemnych, tajemniczych kolorach. Każda z trzech zachowanych odbitek warta jest prawie 3 miliony dolarów.
Wykonane zostało niedaleko domu przyjaciela artysty, krytyka Charlesa Caffina.

2. Cindy Sherman “Untitled Film Still #48” 1979

Dziewiąte miejsce to zdjęcie z serii Cindy Sherman „Untitled Film Stills”, która była inspirowana kinem i filmografią. Fotografia to też swoisty autoportret artystki. Stoi na nim w białej peruce i pozuje w taki sposób, jakby chciała złapać stopa. W tle zdjęcia wyróżnia się dość ciemny krajobraz drzew i jasnego odbicia wody, a także wzgórze. Zdjęcie jest warte prawie 3 miliony dolarów.

3.Richard Prince ”Untitled (Cowboy)” 2000

Nie jest to “czysta” fotografia, a refotografia. To tak zwane zdjęcie zdjęcia słynnego kowboja z reklam papierosów Malboro, zrobione przez Sama Abella. Ta refotografia warta jest ponad 3 miliony dolarów.

4. Andreas Gursky “Chicago Board of Trade III” 1999-2009

Andreas Gursky stworzył podczas 10 lat pracy fotograficznej na największych giełdach świata cały cykl poświęcony przedstawianiu maklerów podczas zawierania transakcji finanosowych. Jego cały cykl został sprzedany za 8,4 miliona dolarów. Jednak jedno z tych zdjęć, warte jest prawie 3,3 miliona dolarów.

5. Andreas Gursky “99 Cent II Diptychon” 2001

Kolejna pozycja to ponownie zdjęcie Andreasa Gursky’ego. Dwuczęściowa fotografia, warta ponad 3,3 miliona dolarów, znana jest także jako “99 cent. 1999”, co sprawia, że prawdopodobnie zdjęcia powstały w 1999, a nie w 2001 roku.
Nie mniej jednak przedstawiają one kolorowe, wypełnione po brzegi półki sklepowe. Warto zauważyć, że wypełniają one cały obraz – zastosowano redukcję perspektywy.

6.Jeff Wall “Dead Troops Talk (A vision after an ambush of a Red Army patrol, near Moqor, Afghanistan, winter 1986)” 1992

Zdjęcie początkowo prezentuje scenę walki lub pobojowisko. Jednak, gdy się przyjrzymy zauważymy uśmiechy rannych żołnierzy. Spowodowane jest to tym, że to zdjęcie jest pozowane. Artysta wykonał je w studiu na przedmieściach Vancouver. Wystylizował scenografię tak, by przypominała tereny walki, jakie miały miejsce w 1986 roku między ZSRR, a Afganistanem. Jednak to nie umniejsza ceny zdjęcia, które jest warte ponad 3,6 miliona dolarów.

7. Gilbert & George “To Her Majesty” 1973

Zdjęcie włosko-brytyjskiego duetu – Gilberta Prousch’a iGeorge’a Passmore’a – to część ich słynnej serii “Drinking Sculptures”. Właściwie jednak, nie jest to jedno zdjęcie, a praca powstała z 37 różnych czarno-białych fotografii, które zostały ułożone w kształt litery “H”.
Na wszystkich zdjęciach uwiecznione zostały wieczory pijańskie, organizowane przez duet na początku lat 70.
Praca jest warta ponad 3,7 miliona dolarów.

8.Cindy Sherman “Untitled #96” 1981

Wchodzimy na podium najdroższych zdjęć na świecie. Otwiera je znana już Cindy Sherman, kolejnym zdjęciem z cyklu “Untitled Film Stills”. Tym razem, kolejny raz pozująca Cindy Sherman, gra nastolatkę, która leży na podłodze ściskając kawałek gazety. Całość utrzymana jest w dość pomarańczowej kolorystyce.
Choć niedoceniona przez krytyków, fotografia osiągnęła zawrotną sumę, prawie 3,9 miliona dolarów.

9.Richard Prince “Spiritual America” 1981

Drugie najdroższe zdjęcie na świecie to kontrowersyjna fotografia. Po pierwsze dlatego, że to zdjęcie zdjęcia innego artysty – Gary’ego Grossa. Po drugie dlatego, że przedstawia nagość małej dziewczynki – notabene jest to późniejsza fotomodelka Brooke Shields.
Prince, za naruszenie praw autorskich Grossa, musiał mu zapłacić 2 tysiące dolarów. Przy czym wartość tej pracy to prawie 4 miliony dolarów.

10. Andreas Gursky “Rhein II” 1999

Po raz trzeci widzimy na tym rankingu Andreasa Gursky’ego. Tym razem artysta przedstawia nam dość statystyczny krajobraz – rzekę płynącą horyzontalnie pomiędzy zielonymi polami. Nie ma na zdjęciu nic oprócz tego – żadnych ludzi, zwierząt, czy innych obiektów. To zdjęcie jest najdroższym zdjęciem na świecie i jest warte prawie 4,4 miliona dolarów.