10 najdroższych jachtów świata

Jacht jest synonimem luksusu. Część spośród takich łodzi to jednak prawdziwe pływające pałace, na które pozwolić mogą sobie tylko najwięksi bogacze na świecie. Dlaczego tyle kosztują? Kto może sobie na nie pozwolić? Oto 10 najdroższych jachtów świata.

10. The Rising Sun (200 milionów dolarów)

David Geffen, znany na amerykańskim rynku filmowym jest w posiadaniu tego egzemplarza. Nazwa jest inspirowana Japonią, której był miłośnikiem pierwszy właściciel, Larry Ellison z Oracle. Został wybudowany w niemiecki stoczni, ma 138 m długości, 19 m szerokości i zanurzenie na poziomie 4.9 m. Posiada cztery silniki diesla, które pozwalają mu rozwijać prędkość 29 węzłów. Jednostka została zwodowana w 2004 r. Na pokładzie jest 8 tys. M2 powierzchni użytkowej. To wystarczająco, żeby pomieścić lądowisko dla śmigłowców, 82 kabiny, apartament właściciela, siłownię, kino, piwnicę z winami i boisko do koszykówki.

9. Seven Seas (200 milionów dolarów)

Właścicielem jest Steven Spielberg. Skonstruowała go holenderska firma Oceano. Na pokładzie nie zabrakło basenu, kina, siłowni a także prywatnej kajuty, zaprojektowanej na życzenie właściciela.

8. Lady Moura (210 milionów dolarów)

Należy do saudyjskiego milionera Nassera Al-Rashida. To jeden z najstarszych statków w zestawieniu, gdyż zwodowany został w 1990 r. Lecz do dziś zachwyca technologią, której na nim użyto. Do dyspozycji pozostaje między innymi piaszczysta plaża z unoszonym dachem. Nawet nazwa jachtu na burcie została wykonana z 24 karatowego złota.

7. Al Mirqab(250 milionów dolarów)

Jacht należy do premiera i ministra spraw zagranicznych Kataru Hamada bin Jassim bin Jaber Al Thaniego. Na pokładzie jest m.in. kino, basen czy strefa psa. Jest też lądowisko dla helikopterów i dziesięć apartamentów VIP.

6. Dibar (263 miliony dolarów)

Posiadaczem jest rosyjski biznesmen Aliszer Usmanow. Zwodowany został w 2008 roku. Przy długości 110m jest w stanie rozwinąć prędkość 21 węzłów. Wnętrze jachtu zaprojektował Alberto Pinto.

5. Al Said (300 milionów dolarów)

Zbudowany dla sułtana Omanu, a dziś należący do rodziny królewskiej z Arabii Saudyjskiej, ma największą moc ze wszystkich luksusowych jednostek – 16.5 tysiąca kW. Rozwija on prędkośc 25 węzłów. Jednostka została zamówiona w 2006 roku w niemieckiej stoczni Lurssen, a budowa trwała dwa lata. Jednostka posiada basen i uniwersalne boisko (do piłki nożnej czy siatkówki).

4. Superyacht A (323 miliony dolarów)

Nieduży, lecz bardzo futurystycznie wyglądający i nowoczesny jacht, którego posiadaczem jest rosyjski potentat przemysłowy Andrey Melnichenko. Łódź zaprojektował Philippe Starck.

3. Dubai (350 milionów dolarów)

Z jachtem wiąże się ciekawa historia. Konstrukcję zaczął w 1996 roku książę Brunei, lecz zabrakło mu środków finansowych. W 2001 projekt przejął premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich i doprowadził budowę do końca.

2. Eclipse (800 milionów dolarów)

Na wyposażeniu Eclipse jest nawet mini łódź podwodna. Jacht należy do Romana Abramowicza, rosyjskiego magnata i właściciela m.in. klubu piłkarskiego Chelsea Londyn. Rzeczywista wartość maszyny nigdy nie została podana do publicznej wiadomości, co czyni kwotę zapłaconą przez Abramowicza tematem licznych spekulacji medialnych.

1. History Supreme (5 miliardów dolarów)

Znajduje się w posiadaniu malezyjskiego bogacza, którego było stać na wydanie astronomicznej kwoty na jacht. Zaprojektowany jest w nowoczesny sposób i tak samo wyposażony. Uwagę przyciągają ekstrawaganckie elementy wyposażenia. Znajduje się tu podobno rzeźba z kości Tyranozaura i ściana z prawdziwych meteorytów. Do budowy jednostki zużyto nawet tonę metal szlachetnych, gdzie prym wiodły złoto i platyna.