10 najdroższych koni świata

Najdroższe konie świata to konie pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej. Szybki i wytrzymały koń to oprócz umiejętności jeźdźca, niezbędne czynniki do wygrywania zawodów. W tym artykule poznasz 10 najdroższych koni świata.

Rekordzista

Najdroższy koń świata kosztuje 200 mln dolarów. Właściciel jednak nie zamierza go sprzedawać. Ogier Frankel jest czystej krwi angielskiej odniósł aż 14 zwycięstw w wyścigach konnych i był bardzo wysoko punktowany. Zasłużył na godny odpoczynek. Został ojcem kolejnych drogich koni.

Shareef Dancer

Ogier czystej krwi angielskiej również został sprzedany za ciekawą cenę, 40 mln dolarów. został wychowany w Ameryce, natomiast szkolony w Wielkiej Brytanii. Ogier startował pięć razy w wyścigach, wygrał trzy z nich. Jego właścicielem jest książę Dubaju, szejk Mohammed Bin Rashid Al. Maktoum.

Annihlator

Ogier czystej krwi, szybki i o pięknym umaszczeniu to marzenie miłośników koni. Właśnie taki był Annnihilator. Jego futro miało czekoladowy odcień, samo zwierzę miało wspaniałe pochodzenie i szybko bieał. W 1989 roku został sprzedany na aukcji za 19,2 mln dolarów.

Green Monkey

Przodkowie tego konia z powodzeniem uczestniczyli w wyścigach. Sam The Green Monkey został sprzedany już w wieku dwóch latach. Sprzedano go za 16 mln dolarów. Uczestniczył w wyścigach tylko trzy razy i zarobił 10 tys. dolarów, więc trudno powiedzieć, czy to był udany zakup.

Seattle Dancer

Kolejny ogier pełnej krwi, został kupiony w 1985 roku za 13,1 mln dolarów, gdy był zaledwie rocznym koniem. Jego cena wynikała z obecności znanego przodka w rodowodzie, który odnosił sukcesy w zawodach. Sam Seatlle Dancer jednak w pięciu wyścigach wygrał tylko trzy razy, raz otrzymał trzecie i raz drugie miejsce. Właściciel pewnie był nieco rozczarowany.

Secretariat

Koń ustanawiał rekordy w zawodach. Trzy z nich do dziś nie zostały pobite. Nic dziwnego, że zapłacono za niego 6,08 mln dolarów. Podjęto próby rozmnożenia konia, jednak żaden ze źrebaków nie był na torze równie wybitny. Koń zachorował w 1989 roku i właściciel zdecydował się zakończyć cierpienie zwierzęcia.

Mystic Park

W 1982 roku firma Lana Lobel wyłożyła 5 mln, by kupić tego konia. Już w wieku trzech lat, ogier wielokrotnie wygrywał konkursy.

Pine Chip

Szybkie zwierzę, w 1994 roku przebiegł jedną milę w minutę i pięćdziesiąt jeden sekund. Koń wart był 4 mln dolarów.

Sardar

Koń Sardar ustanowił wiele rekordów w wyścigach, niektórych nie pobito do dziś. Koń kosztował 3,5 mln dolarów.

Poetin

Poetin był wałachem ze znakomitym rodowodem. W 2003 roku zwyciężyła wyścigi w Niemczech, sprzedano go za 3,3 ml dolarów. Niedługo po wygranej, bo w 2005 roku nastąpiły u niej dolegliwości i właściciel zdecydował o zakończeniu jej cierpienia i uśpieniu zwierzęta. Poetin została jednak sklonowana, dzięki czemu zachowano kod genetyczny konia.

Dlaczego koń tyle kosztuje?

Co decyduje o cenie konia? Z pewnością utrzymanie rasy. Nieprzypadkowe łączenie koni zapewnia uzyskiwanie młodych czystej krwi. Utrzymanie czystości rasy to często długa, wielopokoleniowa inwestycja. Utrzymanie i tresura konia są kosztowne i czasochłonne, lecz trud się opłaca. Dobre osobniki nie tylko prezentują się okazale, ale także szybko się uczą, mkną jak wiatr i są wytrzymałe. Nieustannie także budzą zainteresowanie hodowców i jeźdźców, co przekłada się bezpośrednio na ich wartość. O cenie decyduje przede wszystkim kondycja zwierzęcia, koń musi dobrze skakać i być wytrzymały.