10 najdroższych obrazów świata

Leonardo da Vinci, Public domain, via Wikimedia Commons

Każdy malarz marzy, by jego dzieło zostało docenione przez odbiorców. Dlaczego miłośnicy obrazów płacą niebotyczne sumy za dzieła sztuki? Co takiego ma w sobie najdroższych obrazów świata?. Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Salvador Mundi

Salvador Mundi czyli „Zbawiciel Świata” to dzieło Leonarda da Vinci. Malował je na zlecenie króla Francji, Ludwika II w latach 15060-1513. Po śmierci władcy, dzieło przeszło w ręce jego następców, jednak w wieku XVII zaginęło. Kiedy obraz odnalazł się w 2005 roku w rękach nowojorskiej konserwatorki sztuki, która go odrestaurowała. Przez długi czas trwały spory, czy to na pewno obraz samego mistrza, czy kopia. Obraz przedstawia Chrystusa udzielającego błogosławieństwa, w drugiej trzyma szklaną kulę, będącą symbolem świata. Jest to obraz olejny, namalowane na desce o wymiarach 60/40 cm. W 2017 roku dzieło zostało zlicytowane za 450 mln dolarów, przez co stał się dziełem sztuki sprzedanym za największą sumę w historii.

Nafea Faa Ipoipo

Tytuł obrazu tłumaczy się jako „Kiedy mnie poślubisz?”. Na obrazie zostały przedstawione dwie młode Tathianki namalowane przez francuskiego portimpresjonisty Paula Gaugina. Działo zostało sprzedane za 300 mln dolarów, prawdopodobnie obraz kupiła katarska rodzina królewska.

Gracze w karty

Autor, Paul Cezanne stworzył pięć obrazów w serii. Wszystkie przedstawiają sceny gry w karty, różnią się między sobą rozmiarami, ilością graczy i ustawieniem, w jakim odbywa się gra. Postacie na płótnie mają skupione i pozbawione emocji twarze. Katarska rodzina królewska kupiła ostatni obraz w serii za 250 mln dolarów.

Kobiety z Algieru

Dzieło Piccassa przedstawia cztery, półnagie algierskie kobiety. Płótno ma wymiary 120/90 cm. Znawcy sztuki uznają, że dzieła Picasso są unikalne, wyjątkowe, dlatego ludzie są skłonni za nie dużo zapłacić.
W 2015 roku podczas licytacji w Nowym Jorku kupił go Hamad ibn Dżabar Al. Sani, arabski miliarder, były premier Kataru. Zapłacił 179,4 mln dolarów. Ze względu na prawo szariatu, nie może go powiesić w swoim domu.

Sen

Kolejne dzieło Piccassa również osiągnęło spore sumy na aukcji. Za inspirację autorowi posłużyła 22-letnia Marie-Therese Walter, kochanka wtedy już 50-letniego malarza. Picasso namalował ją subtelnie i łagodnie.

[h6] Trzy studia do potretu Luciana Freunda[/h6]
Dzieło namalował w 1969 roku brytyjski malarz Francis Bacon. Obraz pojawił się na rynku dopiero w latach 90, w 2013 roku sprzedano go za 142 mln dolarów.

[h7] No.5[/h7]
Malowidło Jacksona Pollocka powstało w 1948 roku w nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Z tego względu trudno odgadnąć, co autor miał na myśli. W 2006 roku pił je ze najprawdopodobniej David Martinez, finansista pochodzący z Meksyku za 140 mln dolarów.

[h8]Kobieta III [/h8]
Obraz wyszedł spod pędzla Willeme de Kooninga, amerykańskiego ekspresjonisty holenderskiego pochodzenia. Sprzedano go za 137,5 mln dolarów.

[h9]Portret Adeli Bloch-Bauer I[/h9]
Gustaw Klimt malował je na zamówienia Ferdynarda Bloch-Bauera, męża Adeli. Podczas wojny skradli je naziści, dzieło trafiło do Galerii Austriackiej. W 2007 roku, po długiej batalii sądowej, trafiło do prawowitych spadkobierców, a później na aukcję w Los Angeles. Kupił je nowojorski miliarder Ronald Lauder do swojego prywatnego muzeum.

[h10]Krzyk [/h10]
Krzyk Edwarda Muncha jest znanym dziełem w nurcie ekspresjonizmu. Co więcej, obraz powstał w czterech wersjach, przy użyciu różnych technik i odcieni. Wszystkie do dziś się zachowały, a w 2012 jedno z nich zostało sprzedane ze 119,9 mln dolarów.

Unikalność, a często prestiż związany z posiadaniem konkretnego dzieła sprawiają, że ludzie płacą za nie duże sumy.