10 najdroższych odnalezionych skarbów

10. Skarb średzki

Niewątpliwie jest to jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku w Europie. Skarb średzki to kolekcja średniowiecznych monet, klejnotów należących do monarchów czeskich. Znaleziono go w 1985 i 1988 roku w Środzie Śląskiej, podczas prac budowlanych. Po 1997 r, a dokładnie w 2005 roku policja odzyskała jeszcze dwa fragmenty korony, a także pierścień z inskrypcją i perłą oraz monetę.
Odzyskane fragmenty znaleziska znajdują się we Wrocławiu i Środzie Śląskiej, jest to prawie osiem tysięcy monet, gotycka korona ślubna, pierścienie ze złota oraz inna biżuteria pochodząca ze średniowiecza. Całość warta jest około 250 mln zł.

9. SS Republic

Jest to amerykański parowiec bocznokołowy z czasów wojny secesyjnej. W czasie huraganu w październiku 1865 roku parowiec zatonął u wybrzeży stanu Georgia, w drodze z Nowego Jorku do Nowego Orleanu. Jego długość to 64 m, szerokość 10,3 m.
Odnaleziono go dopiero w roku 2003, kiedy to amerykańska firma Odyssey Marine Exploration, zajmująca się poszukiwaniem zaginionych wraków, natrafiła na statek, lokalizując jego położenie i wydobywając na powierzchnię około 65 tysięcy przedmiotów, w tym 50 tysięcy złotych i srebrnych monet. Całość jest warta obecnie około 75 milionów dolarów. Ponadto wyłowiono również ok. 14 tysięcy innych przedmiotów, rzeczy osobistych załogi i pasażerów.
Poszukiwania i odkrycie SS Republic zostało opisane w programie dokumentalnym National Geographic.

8. Skarby z Titanica

Titanic to z pewnością najpopularniejszy wrak, przyciągający masę osób, chcących odkryć skarby, jakie się w nim znajdowały. Wyłączność na wyławianie przedmiotów z wraku posiada firma RMS Titanic. Wartość wszystkich skarbów oceniono na 189 milionów dolarów.
Wszystkie te przedmioty pochodzą z siedmiu ekspedycji w latach 1987-2004. Wśród nich znajdują sięm.in.: słynna rzeźba aniołka, kilka lornetek pasażerskich, chińska porcelana, złoty zegarek kieszonkowy, megafon, próbki perfum, które wiózł jeden z producentów. Dużo emocji wzbudza też fragment kadłuba.

7. SS Gairsoppa

Jest to okręt, który zatonął w roku 1941. Okazało się, że na jego pokładzie znajdował się niesamowity ładunek – prawie 200 ton czystego srebra.
Firma Odyssey Marine Exploration poinformował, że wrak znajduje się w wodach północnego Atlantyku, na głębokości 4700 metrów. Właścicielem zatopionej jednostki jest rząd Wielkiej Brytanii. W 2010 roku podpisał kontrakt z amerykańską firmą Odyssey Marine, a akcja wydobywcza została podzielona na dwa etapy. Ogółem udało się odzyskać 110 ton srebra. Jest to bardzo ważne osiągnięcie, ponieważ nigdy wcześniej nie prowadzono wydobycia o takiej skali trudności.

6. Whydah Gally

Jest to statek, na którego pokładzie znajdowało się ponad 2000 wartościowych przedmiotów (np. złoto, monety, biżuteria). Statkiem dowodził prawdziwy pirat – Samuel „Czarny Sam” Bellamy. Dzięki niemu – jest to jedyny kiedykolwiek odkryty prawdziwy wrak piracki.
Statek zatonął podczas sztormu, nie udało się go odnaleźć przez 260 lat. Wrak został odnaleziony u wybrzeży Cape Cod.

5. Nuestra Senora de Atocha

Jest to XVII wieczny statek, pochodzenia hiszpańskiego, należący do tzw. Srebrej Floty.
Podczas huraganu w 1622 roku zatonął w pobliżu Florydy, przwoził wtedy na pokładzie ogromny ładunek srebra oraz innych kosztowności. Całość warta jest dzisiaj około 700 milionów dolarów.
Został znaleziony w roku 1985 przez amerykańskiego „łowcę skarbów” Mela Fishera. Skarby wydobyte ze statku można obecnie oglądać w Mel Fisher Maritime Heritage Society Museum w Key West na Florydzie, wśród kosztowności znajdziemy m.in. dawne armaty czy sztaby srebra.

4. „Black Swan”

Czyli potocznie nazywany statek Nuestra Senora de las Mercedes, zatopiony przez brytyjskie okręty wojenne w roku 1804. Łupy znajdujące się we wraku hiszpańskiego okręty mogą być warte pół miliarda dolarów. Po długiej walce władz Hiszpanii z firmą, która wydobywała skarb – Hiszpanie wygrali batalię i wszystkie monety wydobyte z wraku zostały umieszczone w muzeum.

3. Skarb panagiurski

Znany na całym świecie skarb tracki, będący obecnie jednym z najcenniejszych zabytków Bułgarskiego Muzeum Historycznego. Odkryty został 8 grudnia 1949 roku przez trzech braci Dejkowów, pracujących w zakładzie wydobywczym Merul.
Całe znalezisko składało się z 9 naczyń, w tym ośmiu rytonów, w kształcie głów kobiecych lub zwierzęcych. Skarb pochodzi z IV/III wieku p.n.e.. Jest sensacją ze względu na swoją wagę – 6,146 kg czystego złota oraz również z uwagi na swoją oryginalność. Wartość znaleziska jest tak ogromna, że archeolodzy nie potrafią jej nawet dokładnie oszacować.

2. Bactrian Gold

Znaleziony w północnym Afganistanie Bactrian Gold to skarb złożony z ponad 20 000 sztuk czystego złota lub srebra. Został odkryty w 1978 roku przez archeologów sowieckich i afgańskich. W tym roku został również wydobyty. Wśród wielu kosztowności znajdziemy m.in.: klejnoty ze złota i turkusu, korony, monety z Rzymu, Chin, Indii i Persji.
Artefakty pochodzą z I wieku p.n.e., prawdopodobnie zostały pochowane wraz z władcami scytyjskich plemion.

1. Skarb znajdujący się w Świątyni Padmanabhaswamy.

Jest to jedna z najbogatszych i najpopularniejszych świątyń w Indiach. Jej bogactwo szacuje się na 22 mld dolarów. W jej wnętrzu nadal znajdują się nieodkryte komnaty oraz ich niesamowite skarby.
W skład odkrytego skarbu wchodzą diamenty, monety, korony, ornamenty, statuy, cały tron królewski wykonany ze złota.