10 najdroższych odnalezionych wódek świata

Trunki to często bardzo ważna część naszej kultury. Każdy władca musiał posiadać w swoim zamku pełną piwniczkę wina lub innego trunku, na wypadek gdyby przybyli do niego goście. Jednak jak można się spodziewać, królowie nie mieli w piwniczkach byle czego. Dzisiaj też istnieją na przykład wódki, na które mogą pozwolić sobie tylko niektórzy.
Oto 10 najdroższych wódek na świecie.

1. Belvedere

Zestawienie drogich wódek otwiera polski Belvedere. Cena za pełną butelkę – 0,7 litra – kosztuje najczęściej 2500 złotych. Wydaje się, że taka cena jest skrajnie wysoka. Jednak jest to dopiero początek naszej listy.

2. Grey Goose Vodka Magnum

Zdziwić może na tym zestawieniu wódka pochodzenia francuskiego. “Szara gęś” to najdroższa wódka z kraju słynącym głównie z win i serów. Jej pełna cena to 2580 złotych. Jednak na to składa się nie tylko butelka wódki, ale także szwajcarska klatka, która stanowi ozdobę. Jeśli chcemy “tańszą wersję” tej wódki, bez owej ozdobnej klatki, to będzie koszt około 1500 złotych.

3. Absolut Crystal

Firma Absolut w 20210 roku wydała na rynek 800 butelek wódki Absolut Crystal. Wtedy można było kupić ją za jedynie 1000 dolarów za butelkę. W tym momencie znaleziona gdzieś na aukcji butelka tego alkoholu osiągnęłaby znacznie wyższą cenę.

4. Elit by Stolichnaya

W 2013 rok zostało w świat wypuszczone 3000 butelek wódki Elit. Wtedy jedna butelka warta była około 3000 dolarów. Na cenę wpływ miała woda użyta nowozelandzka, czysta woda i sama butelka. Wszystkie wykonane były z rzadkich kryształów.

5.Iordanov Vodka Decadence Version

Skoro na liście byli już Francuzi, którzy zwykle nie słyną z wódki, to teraz czas na Niemców. Nasi zachodni sąsiedzi, zwykle chwalą swoje piwa. Jednak w 2011 roku postanowili wejść również na rynek bardzo luksusowych alkoholi wysokoprocentowych. Tak oto powstała jedna z najdroższych wódek na świecie – Iordanov Vodka Decadence Version.
Butelka tej wódki kosztowała 13 tysięcy złotych. Na cenę wpłynęły butelki, w jakich był trunek. Każda z 8000 butelek została pokryta 14 tysiącami kryształków Swarovskiego. Oznacza to, że cała butelka pokryta była kryształkami.

6. Oval Vodka

Czas na wódkę, która ma rekomendacje pochodzące wprost z Uniwersytetu Moskiewskiego. Chodzi o Oval Vodka, trunek sprzedawany w charakterystycznej okrągłej butelce. Za jej recepturę odpowiadał profesor Walery Sorokin. Alkohol ten wart jest na rynku 22 tysięcy złotych za butelkę. Jednak nie byle jaką butelkę, tylko wyłożoną 7 tysiącami kryształkami Swarovskiego i z ekranem LCD.

7.Belver Bears Belvedere

Belver Bears to kolejna polska wódka na tym zestawieniu, pochodząca również od Belvedere, czyli firmy z Żyrardowa. Tym razem na cenę prawie 24 tysięcy za butelkę wpływ miała… właśnie ta butelka. Została zaprojektowana przez muzyka Jeana Rocha na festiwal w Cannes i ma kształt misia. Miś siedzi w rozkroku, może zostać powieszony na ścianie jako dekoracja i na dodatek posiada podświetlenie.

8. Diva

Do niedawna była to najdroższa wódka świata. Jedna butelka tego alkoholu warta była 3 miliony złotych. Przy czym to wcale nie butelka stanowiła większość tej ceny. Choć trudno powiedzieć, że trzpień butelki wypełniony kryształami Swarovskiego jest tanim dodatkiem.
To sposób filtracji alkoholu wpływa na tak okrągłą sumkę. Trunek filtrowany jest przez nordycki lód, węgiel aktywny z brzozy, po czym sączony ponownie przez piasek zmieszany z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Dopiero po tym procesie wódka jest gotowa.

9.Russo-Baltique

Trudno sobie wyobrazić, że marka produkująca samochody, produkuje wódkę. Na dodatek drugą najbardziej drogą wódkę. To jest mimo wszystko prawdziwa historia firmy łotewsko-rosyjskiej -Russo-Balt – lub obecnie Russo-Baltique. Po tym jak na kilka lat słuch o niej zaginął, wróciła z planem na luksusowy sportowy samochód i wódką, kosztującą ponad 4 miliony złotych.
Butelka, w której jest sprzedawany alkohol dużo dodaje do ceny. Jest bowiem wykonana z białego i żółtego złota, a także diamentów. Wszystko zostało tak ukształtowane, że wygląda jak chłodnica starego samochodu, z rosyjskim orłem na końcu butelki.

10.Billionaire

Nazwa Bilioner idealnie pasuje do najdroższej wódki na świecie. Jedna butelka tego trunku kosztuje prawie 12 milionów złotych. Jest to prawdziwa fortuna wydana na jedną butelkę alkoholu. Nie jest to jednak zwykły trunek. Zanim trafia do butelki z kryształu, pokrytej platyną, rodem i diamentami, filtrowany jest przez lód, nordycką brzozę, a następnie piasek z rozdrobnionych diamentów i kamieni szlachetnych.