10 najdroższych samochodów świata

Nikt nie powiedział, że samochód ma wyłącznie jeździć. Może mknąć jak wiatr, a przy tym przepięknie wyglądać. Kto by nie chciał takiego auta? Są tacy, którzy mogą sobie pozwolić na naprawdę niesamowite modele. Nie wszyscy, ale pomarzyć dobra rzecz. Poniżej znajdziesz ranking 10 najdroższych samochodów świata.

Najdroższy samochód świata – Bugatti Veyron

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Bugatti Veyron, który jest współczesną wersją modelu Type 57 S.C. Atlantic z lat 1936-1938. Pojazd został nazwany Veyron na cześć kierowcy wyścigowego Pierre’a Vevrona, który ścigał się dla firmy Bugatti i wygrał wyścig. Po raz pierwszy został pokazany podczas targów motoryzacyjnych w Tokio.
Pod maską znajdziemy szesnastocylindorwy silnik o pojemności 8 litrów i mocy 1001 koni mechanicznych. Auto ma także 7 biegową skrzynię biegów. Dzięki takiemu wyposażeniu, auto może osiągnąć setkę w 2,5 sekundy oraz pędzić z prędkością 407 km/h. Ten model był produkowany seryjnie w latach 2005-2015 i kosztował 1 700 000 dolarów.

Ferrari Enzo

Samochód powstał jako efekt współpracy inżynierów z Formuły 1. Rozpędza się do 350 km/h. Auto za milion dolarów to obiekt westchnień miłośników szybkiej jazdy. Ma 12 cylindrowy silnik, sześciobiegową skrzynię biegów i osiąga setkę od zera w 3,3 s.
W 2005 roku papież Jan Paweł II otrzymał w prezencie od firmy jeden egzemplarz, ale nie zachował go dla siebie. Auto sprzedano za cenę 6 milionów dolarów, a kwotę ze sprzedaży przekazano dla ofiar tsunami w Azji.

Pagani Zonda

Samochód ten powstał we włoskiej Mondenie. Wyprodukowano tylko 60 sztuk tego modelu. Pod maską znajduje się silnik o mocy 594 koni mechanicznych. W sportowej wersji tego modelu jest większa moc, a auto rozpędza się do 374 km/h.

Koeningsegg CCX

Koeningsegg to szwedzka firma. Model CCX powstał z okazji dziesięciolecia pierwszego firmowego modelu, stąd też X w nazwie oznaczające rzymskie dziesięć. Może rozpędzić się do stu kilometrów na godzinę w 3,2 sekundy i mknąć 400 km/h.

Porsche Carrera GT

Niemiecka jakość Porsche budzi uznanie miłośników samochodów na całym świecie, zatem nic dziwnego, że model Porsche znalazł się w zestawieniu najdroższych aut. Porsche Carrera GT to dwuosobowy samochód, który może rozwinąć prędkość 330 km/h. Oprócz zalet silnika oraz konstrukcji, sam model ładnie się prezentuje, choć posiada opinię trudnego do opanowania auta.

Mercedes- Benz SLR McLaren

Samochód klasy średniej powstał we współpracy niemieckiego koncernu Mercedes-Benz i angielskiego McLarena. Obie firmy pracowały razem w Formule 1.

Mercedes maybach

W założeniu powinno się jeździć tym autem wolno, może producenci wyszli naprzeciw ludziom spędzających godziny w korkach. A może uznali, że spokojna jazda pozwoli przechodniom przyjrzeć się, jakie piękne auto właśnie minęli.

Rolls-Royce Phantom

Właściwie to limuzyna Rolls-Royca stworzona pod skrzydłami BMW. Osiąga setkę w 5,7 s.

Lamborghini Murcielago

Model ten jest następcą sławnego, choć już przestarzałego modelu Diablo. Został stworzony przez włoską fabrykę Automobil Lamborghini i zaprezentowany po raz pierwszy w 2006 roku na Targach Motoryzacyjnych w Genewie.

Aston Martin Vanquish

Po raz pierwszy Aston Martin Vanish został zaprezentowany w 2001 roku. Wprowadzanie tej wersji wiązało się z wcześniejszym modelem samochodu, który wymagał dopracowania. Wprawdzie ulepszono skrzynię biegów, ale według znawców, jest ona główną wadą samochodu. Auto jest jednak mocne i ładnie wykończone w środku. Kosztuje trochę mniej niż inne luksusowe auta, bo 255 000 dolarów.