10 najdroższych samolotów świata

Posiadanie własnego samolotu to luksus, a który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Możliwość latania tam gdzie się chce jest kusząca i najbogatsi zawsze mieli do tego słabość. Piszę „najbogatsi”, ponieważ ceny takiej przyjemności mogą przyprawić o zawrót głowy, jednak mimo to istnieją ludzie, dla których jest ona osiągalna.

Oto 10 najdroższych samolotów świata:

  1. Na miejscu dziesiątym znajduje się Boeing 737, którego wartość to 320 milionów złotych. Nie znamy jednak właściciela tego samolotu, jednak wiadomo, że jest to biznesmen, miłośnik luksusu i wygody. Pokład przystosowany jest do przyjęcia 19 pasażerów, znajdziemy na nim salę konferencyjną, telewizory Full HD, system dźwięku przestrzennego, piękną, w pełni wyposażoną kuchnię, bar oraz luksusową łazienkę.
  2. Airbus A319 Corp. Jet – jego właścicielem jest Vijay Mallya. Wartość samolotu to około 324 mln zł, jednak to nic w porównaniu z szacunkową wartością majątku jego właściciela, wynoszącą 4,8 mld zł. Cena samolotu obejmuje jego podstawową wersję, lecz nie jest tajemnicą, że jeśli właściciela było stać na jego zakup, to na pewno i zmodyfikował wnętrze tak, by spełniało wszystkie oczekiwania najbardziej wymagających koneserów luksusu.
  3. Boeing 757, którego właścicielem jest Donald Trump. Polityk kupił go w 2011 roku od Paula Allena (współzałożyciela Microsoftu). Wartość samolotu to 400 mln zł. Trump jest bardzo barwną postacią, więc i jego samolot musiał był nietuzinkowy. Wyróżnia go przede wszystkim nazwisko właściciela, umieszczone na przodzie maszyny. Dodatkowo – oczywiście – nie mogło zabraknąć modyfikacji wnętrza, tak by pasowało do stylu Trumpa. Na pokładzie znajdziemy więc luksusowe, pozłacane elementy wyposażenia – przykładowo baterie łazienkowe, umywalki. Dodatkowo 52-calowy telewizor i zintegrowany system kina domowego.
  4. Gulfstream III. Cena tego samolotu to zawrotne 500 milionów złotych. Właścicielem jest Tyler Perry – amerykański aktor, producent i reżyser. On sam nazywa swój samolot „latającym teatrem” – dostosował go tak, że na pokładzie znajdują się 42-calowe ekrany, specjalne oświetlenie elektroniczne, odtwarzacze Blu-ray, stacje dokujące do wszystkich najnowszych sprzętów – jest to jeden z najbardziej naszpikowanych elektroniką prywatnych samolotów na świecie.
  5. Boeing 747-81 VIP – jego cena to 612 mln zł. Jest to klasyczny Dreamliner, którego szczęśliwym właścicielem jest Joseph Lau, potentat segmentu nieruchomości z Hongkongu. Piękna i surowa estetyka tego samolotu idzie w parze z najnowszymi technologiami – na jego pokładzie znajdziemy apartament, salę konferencyjną, elegancką jadalnię, ogromny salon, luksus w łazience, prywatność w gabinecie – był to z pewnością jeden z lepszych prezentów urodzinowych, jakie sprawił sobie właściciel.
  6. Boeing 767 33A/ER. Właścicielem jest Roman Abramovich, a wartość samolotu to 682 mln zł. Rosyjski miliarder wykorzystuje maszynę do prywatnych podróży, jednak często latał nią również na mecze ze swoją drużyną piłkarską – Chelsea Londyn. Wewnątrz ujrzymy przede wszystkim luksus, wygodę, piękne złote zdobienia, wykończenia z drzewa kasztanowego. Miejsca nie zabraknie dla 33 osób, a przepych i niedostępne dla większości ekskluzywne atrakcje na pewno zadowolą gości Abramovicha.
  7.  Boeing 747-400. Jego wartość to aż 880 mln zł. Posiadaczem samolotu jest książę Al-Waleed Bin Talal. Samolot księcia może pomieścić do 400 osób, choć obecnie używany jest do celów prywatnych, podróżniczych, krajoznawczych.
  8. Boeing 747-430, którego wartość wynosi 932 mln zł. Właścicielem tego podniebnego ptaka jest Sultan Haji Hassanal. Właściciel tego odrzutowca jest uznawany za jednego z najbogatszych monarchów świata, a co za tym idzie – mógł sobie pozwolić na niewyobrażalny luksus – łazienkę pokrytą złotem, sypialnie – drogocennymi kruszcami.
  9. Airbus A340-300. Samolot znajdujący się na drugim miejscu listy najdroższych samolotów świata, którego wartość przekroczyła miliard złotych – dokładnie wynosi 1,6 mld zł. Jego właścicielem jest Alisher Usmanov – najbogatszy człowiek w Rosji. Wystrój wnętrz został zaprojektowany przez najsłynniejszych dekoratorów, dodatkowo wzbogacono je o najnowsze technologie oraz nowoczesny system bezpieczeństwa.
  10. Airbus A30. Właścicielem samolotu jest książę Al.-Waleed Bin Talal. Cena tego cuda, to aż 2 mld zł. Jest to najdroższy prywatny samolot świata, wyposażony m.in. w łaźnię turecką, specjalną salę modlitewną, salę konferencyjną, prywatne SPA, salkę koncertową, minikino i… miejsce parkingowe dla samochodu właściciela. Oczywiście całość uzupełniona złotem i drogocennymi kruszcami, deklasuje swoich podniebnych rywali we wszystkich możliwych rankingach.