10 Najdroższych substancji świata

Ziemia zawiera wiele substancji, których wartość przekracza często ludzką wyobraźnię. Niektóre z nich to surowce naturalne, natomiast inne zostały stworzone przez człowieka. Jakie są to substancje?

Platyna

Gram platyny kosztuje około 60 dolarów. Już starożytni znali jej wartości. Przeszło tysiąc lat przez naszą erą, Egipcjanie wykorzystywali ją w produkcji biżuterii. Platyna jest także używana w medycynie )np. leki antyrakowe), stomatologii oraz przemyśle w produkcji elektrod i części silników. Platyna jest trwała i zarazem bardzo elastyczna, i dodatkowo odporna na utlenianie i działanie np. na kwasu solnego czy azotowego.

Róg nosorożca

Materiał ten kosztuje od 50 do 110 dolarów za gram. Ta substancja jest dziś mocno kontrowersyjna z uwagi na jej pozyskiwanie. Materiał był zdobywany poprzez zabijanie nosorożców dla ludzkiej korzyści, przez co gatunek jest zagrożony wyginięciem. Róg nosorożca jest bardzo popularny na terenie Azji, a zwłaszcza w Wietnamie. Wytwarzana jest z niego biżuteria oraz proszek mający leczyć nowotwory.

Substancje psychoaktywne (kokaina, dietyloamid kwasu lizergowego.

Te substancje cieszą się dużą popularnością. Gram kokainy jest wart nawet 600 dolarów. Co czyni go jednym z najdroższych dostępnych narkotyków, który rozwija działalność wielu grup przestępczych.

Substancją psychoaktywną, za gram której trzeba wydać nawet 3000 dolarów jest dietyloamid kwasu lizergowego znanego jako narkotyk o nazwie LSD. Substancję odkrył Albert Hoffman w 1938 roku. Stała sę ona bardzo popularny w latach 60-tych. Jest związkiem psychoaktywnym i halucynogennym, który nawet może uszkadzać mózg.

Pluton

Naturalne złoża plutonu ,są bardzo rzadkie, więc otrzymuje się go sztucznie poprzez rozpad promieniotwórczy jąder uranu/ Jest on silnie promieniotwórczy i niebezpieczny. Ten pierwiastek stosuje się przede wszystkim w reaktorach atomowych i przemyśle wojskowym. Gram plunowy jest wart około 4000 dolarów.

Taaffeit

To kamień ozdobny, który występuje bardzo rzadko. Odkrył go Richard Taaffe, dzięki któremu kamień zyskał swoją nazwę. Odkrycie i oszlifowanie miało miejsce w 1945 roku. Kolorystyka taaffeitu to spektrum od czerwieni po fiolet. Niesamowita uroda tego kamienia sprawia, że wykorzystywany jest wyłącznie w produkcji biżuterii. Koszt jednego grama taaffeitu do 20 000 dolarów.

Tryt

To izotop wodoru bardzo rzadko występujący w naturalnych warunkach, dlatego też pozyskiwany jest poprzez reakcje jądrowe. Jeden gram kosztuje 30 000 dolarów. Tryt posiada właściwości fluorescencyjne i wykorzystuje się go do tabliczek i znaków informacyjnych czy ostrzegawczych. Stosuje się go też w produkcji luksusowych zegarków (wskazówki). Izotop jest używana też przez naukowców do datowania inych substancji.

Painit

Painit jest jednym z najtrudniej dostępnych kamieni szlachetnych, Koszt za gram painitu to 50 000- 60 000 dolarów. Został odkryty w latach 50-tych XX wieku w Birmie. Składa się z takich pierwiastków jak: wapń, cyrkon, bor, glin czy tlen oraz śladowe ilości chromu i wanadu.

Diament

Wartość jednego grama diamentów to około 55 000- 65 000 dolarów. Kamień ten jest najtwardszą substancją na ziemi. Wykorzystuje się go przede wszystkim w jubilerstwie. Duży wpływ na jego wartość ma proces powstawania. Na cenę wpływa również czystość kamienia. Kamienie bez skazy oczywiście będą najdroższe, natomiast te ze skazą stosunkowo tańsze. Człowiek jest w stanie wytworzyć diamenty w laboratorium, ale te diamenty syntetyczne dostępne na rynku są o wiele mniej wartościowe.

Kaliforn 252

To najdroższy znany człowiekowi pierwiastek. Jest on silnie promieniotwórczy, przez co bardzo niebezpieczny. Stosuje się do z medycynie (leczenie guzów złośliwych), wykrywanie usterek w samolotach czy reaktorach (prześwietlanie), wykrywania różnego rodzaju urządzeń, a nawet przez saperów. Substancja jest niezwykle droga. Gram kalifornu to koszt 27 000 000 dolarów!

Antymateria

Antymateria to zdecydowany lider w rankingu najdroższe substancje na ziemi. Jeden gram to koszt 100 miliardów dolarów! Jest produkowana w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) w Szwajcarii. Plany na przyszłość, to wytworzenie paliwa dla statków, które umożliwią człowiekowi podróże kosmiczne ,nawet w te najdalsze rejony.