10 najdroższych znaczków pocztowych świata

Obecnie znaczki pocztowe będące w obiegu kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Inaczej jest w przypadku znaczków kolekcjonerskich, które ze względu na swoją rzadkość i historię osiągają ceny sięgające nawet kilku milionów dolarów.

British Guiana 1 c Magenta

Najdroższy znaczek pocztowy na świecie to „British Guiana 1 c Magenta”. Wart jest 9,5 mln dolarów. przedstawia on wizerunek okrętu i znajduje się na nim dewiza dawnej kolonii brytyjskiej. Został wydrukowany na marnym papierze, w dodatku egzemplarz jest przycięty i kasowany. Jest to jednak prawdziwa gratka dla zbieraczy.

Mauritius Post Office

Mauritus „Post office”, wart 1,67 miliona dolarów. W druk wkradł się błąd, powinno być napisane „Post Paid”, czyli poczta opłacona. Właśnie z powodu tej pomyłki znaczek wzbudził takie duże zainteresowanie. „Post office” powstał w 1847 roku w kolonii brytyjskiej Mauritus Znaczek ten był jednym z elementów kolekcji najbardziej nagradzanych. Z upływem lat cena tego egzemplarza rosła. Obecnie wiadomo o istnieniu 26 sztuk tego znaczka, 14 jednopensowych i 12 dwupensowych.

USA Benjamin Franklin Z-Grill

Znaczki te wydała Poczta Stanów Zjednoczonych w 1868 roku. To, co odróżnia drogi egzemplarz od innych, to wzór Z-Grill. Odciskanie tego wzoru powodowało, że tusz wchodził głęboko w strukturę papieru. W 1870 roku uznano ten wzór za mało praktyczny i zaprzestano ich drukowania. Do dnia dzisiejszego przetrwały dwa znaczki, oba skasowane. Jeden z nich jest własnością Biblioteki Publicznej Nowego Jorku.

Inverted Jenny

Historia tego znaczka również dowodzi, że nawet przy źle wykonanej robocie, egzemplarz może osiągnąć niebotyczną cenę. Podobnie jak wcześniej wymienione znaczki, ten także zawiera błąd drukarski, mianowicie znajdujący się na nim samolot jest odwrócony. Został sprzedany za 2,7 mln dolarów.

Treskilling Yellow

Sam znaczek został wydrukowany z błędem, pierwotnie miał być żółty, jednak wydrukowano go na zielono. Ta pomyłka jednak nie ujęła jego wartości, bo jego cena wynosi 3,14 mln dolarów.

Jednocentowy czarny z Gujany Brytyjskiej na magnecie

Znaczek ten został wyprodukowany z powodu braku znaczków, ponieważ statek z Londynu, który przewoził znaczki do Gujany, nie przybył w wyznaczonym czasie. Lokalny szef poczty uznał, że listy i paczki trzeba wysłać, dlatego zwrócił się do lokalnej gazety z prośbą o wydrukowanie tymczasowych znaczków. W celu uniknięcia ich fałszowania, na każdym z nich znajdował się podpis pracownika poczty. Znaczek przycięto na rogach w kształcie ośmiokąta. Obecnie istnieje zaledwie jeden egzemplarz i jest on wart 9,5 mln dolarów.

Penny Black

Penny Black to pierwszy znaczek pocztowy na świecie. Został wydany do użytku 6 maja 1840 roku. Na czarnym znaczku widnieje podobizna królowej Wiktorii. Sprzedano go za 5 mln dolarów.

Hawaiian Missionare

Pierwsze znaczki wydane w Królestwie Hawajów należą do bardzo rzadkich. Ich wartość waha się od 225 do 760 tysięcy dolarów.

Cały kraj jest czerwony

Chiński znaczek przedstawia wizerunek chińskich przodowników pracy i napis „Cały kraj jest czerwony”. Prawie. Wyspa Tajwan jest biała. Partyjnej cenzurze się to nie spodobało, więc cały nakład zniszczono, ocalał jeden znaczek. W 2009 roku sprzedano go na aukcji w Pekinie za 475 tysięcy dolarów.

Architektura nowej Moskwy

Na niektórych znaczkach z serii brakuje obowiązkowego napisu „Pierwszy Ogólnounijny Kongres Architektów Moskwa-1937 r”. Kopie bez napisu kosztują nawet 40 tysięcy dolarów.