Amerykańskie kino. Za co jest kochane?

Na przestrzeni lat kino przeobraziło się z filmów czarno-białych i niemych na wielkie produkcje z efektami specjalnymi. Przez te wszystkie lata istnienia kinematografii zmieniło się praktycznie wszystko. Pojawiły się nowe rozwiązania wizualne, środki stylistyczne i przede wszystkim nowe gwiazdy, które są uwielbiane i kochane przez widzów.

Oglądanie filmów obok czytania książek jest doskonałym sposobem na odpoczynek i relaks. Dzięki platformom takim jak Netflix w dzisiejszych czasach mamy praktycznie nieograniczony dostęp do tysięcy produkcji. Jednak największy prym nadal wiedzie kino amerykańskie.

Dlaczego kochamy amerykańskie filmy?

Wysoki budżet

Kto jak kto, ale Amerykanie nie oszczędzają na swoich produkcjach. Hollywood posiada mnóstwo pieniędzy i nie ma co do tego wątpliwości. Efekty specjalne, charakteryzacja, scenografia, zdjęcia i montaż, to wszystko kosztuje. Dodatkowo znani i lubiani aktorzy bez których film nie odniósłby sukcesu. Wysokie budżety w większości przypadków przekładają się na to co widzimy na ekranie.

Efekty specjalne

Amerykanów od czasu do czasu ponosi fantazja i niektóre sceny wydają się być nierealne, wręcz nieprawdopodobne ale patrząc na całokształt filmu jesteśmy w stanie im to wybaczyć. Pod tym względem mając wysoki budżet nikt tego lepiej nie zrobi, a kto z nas nie uwielbia filmu Avatar czy Gwiezdne Wojny? W dzisiejszej kinematografii można stworzyć właściwie wszystko co tylko sobie wyobrazimy i łączyć animację z realnym światem.

Profesjonalizm

Oglądając amerykański film rzadko kiedy można się doszukać niedociągnięć. Kiedy kręcą scenę tłumu na ulicy wygląda to naturalnie a nie jak garstka ludzi, która znalazła się tam przypadkowo. Tak samo jest przy efektach specjalnych, wybuch granatu jest spektakularny, czasami można by powiedzieć, że aż za bardzo. Mimo to nadal ludzie bardziej wolą tą przesadzoną stronę niż jakąś tanią produkcję ponieważ jest bardziej autentyczna.

Emocje

Radość, strach, wstyd, złość to jedne z wielu emocji, które towarzyszą nam po wyjściu z kina. Dzięki nim możemy uczyć się rozwijać inteligencję emocjonalną. Kino amerykańskie dostarcza nam tych wszystkich emocji. Potrafi wzruszyć, a pełne akcji trzyma w napięciu i powoduje, że przeżywamy je do ostatniej sceny. Momenty, w których akcja dzieje się tylko z muzyką, która dodatkowo nastraja, a wszystko w zwolnionym tempie, żeby widz niczego nie przegapił.

Większość filmów ma pozytywne zakończenie i właśnie za to je kochamy, ponieważ to daje nadzieję. Nieraz zakręci się łezka w oku a na końcu pojawi się uśmiech. Jedną z nowszych produkcji Cudowny chłopak ludzie pokochali za opowieść która jednocześnie bawi ale również wzrusza i sprawia, że zaczynamy patrzeć na pewne sprawy inaczej. Pozwala czuć, współczuć i być może zmienić nastawienie do otaczającego nas świata. Ludzie kochają takie historie.

Język angielski

Plusem amerykańskiego kina jest język angielski. Dobrze się go słucha ponieważ jest melodyjny w porównaniu na przykład do języka niemieckiego i oglądając można się jednocześnie uczyć. W kinie większość filmów jest wyświetlana z napisami, również w Internecie można znaleźć bardzo dużo filmów bez lektora. Kolejny powód dla którego chętnie oglądamy amerykańskie filmy i seriale.

Patriotyzm

Amerykanie na każdym kroku podkreślają swoje pochodzenie oraz to jak kochają swój kraj. Dodatkowo potrafią to zgrabnie podkreślić. Kto z nas nie widział amerykańskiej flagi przed domem? Jest to zauważalne właściwie w każdym filmie. I choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę to dość często ich za to podziwiamy i czasami zazdrościmy, ponieważ w Polsce jest to nie możliwe. W naszym kraju możemy ją wywiesić jedynie w określone dni, kiedy obchodzimy święto narodowe.

Sceneria

Ameryka jest krajem bogatym w przepiękne krajobrazy i za to również kochamy amerykańskie filmy. Właśnie za te wszystkie sceny gór, lasów, wodospadów, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Nikt tak jak oni nie potrafi oddać piękna tych miejsc.

Zwiastuny

Zwiastun filmu ma zachęcić do obejrzenia całości. Amerykanie robią to bezbłędnie. Zaraz po zobaczeniu tych krótkich urywków widz ma ochotę na więcej, ponieważ chce znać całą historię i na myśl co może się wydarzyć czuje podniecenie.

Podsumowanie

Amerykańskie kino nie jest idealne. Można by się było czepiać bez końca, a jednak je kochamy. Daje nam wszystko czego potrzebujemy, pokazuje świat o jakim nie śniliśmy, uczy i bawi. Pokazuje jak amerykanie potrafią być kreatywni, a przesadę i absurd zamienić w coś uroczego.