Barcelona. Ciekawe miejsca, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć

Barcelona to miasto, w którym na każdym kroku można natknąć się na piękne i interesujące miejsca. W architekturze stolicy Katalonii można znaleźć przykłady budynków od średniowiecznych, przez barokowe i modernistyczne, aż po w pełni nowoczesne. Na zwiedzanie miasta najlepiej jest zarezerwować sobie kilka dni, by nie mieć poczucia, że zbyt wiele nas ominęło. Z całą pewnością jednak będziemy chcieli tam wracać.

Barcelona Gaudíego

Projekty Antonia Gaudíego nierozerwalnie kojarzą się z Barceloną. W jego stylu często można spotkać nawiązania do gotyku, a także fantazyjne, płynne kształty pozbawione kątów prostych, kojarzące się ze światem podwodnym.

Sagrada Família

Sagrada Família, czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny to symbol Barcelony, który stał się dziełem życia Antonia Gaudíego. Poświęcił jej w pełni ostatnie piętnaście lat swojego życia.

W 2010 roku Benedykt XVI konsekrował świątynię i podniósł do godności bazyliki mniejszej, jednak jej budowa rozpoczęta w 1882 roku trwa do dziś. Obecnie przewiduje się, że zostanie ukończona w 2026 roku. Za życia Gaudíego ukończono cztery z osiemnastu zaprojektowanych wież oraz Fasadę Narodzenia i kryptę, w której go pochowano.

Projekt Gaudíego czerpał ze średniowiecza i katalońskiego gotyku. Gaudí chciał, by kościół stanowił jeden organizm nawiązujący do przyrody. W śród jego elementów można dostrzec symbole roślinne, zwierzęce, odnoszące się do minerałów oraz człowieka. W 2005 roku elementy autorstwa Gaudíego zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sagrada Família robi ogromne wrażenie. Jej zwiedzanie jest możliwe na podstawie biletu na konkretną godzinę. Na zwiedzanie bazyliki i spacer wokół niej najlepiej jest przeznaczyć około 1,5 godziny.

Casa Milà i Casa Batlló

Kamienice projektu Antonia Gaudíego znajdują się w najbardziej luksusowej dzielnicy miasta – Passeig de Gràcia. Trudno jest wyobrazić sobie wizytę w Barcelonie bez obejrzenia ich chociaż z zewnątrz. Obie od 1984 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Casa Milà stojąca na rogu ulicy Passeig de Gràcia i Provença, została zaprojektowana dla kupca Pere Mili oraz jego żony. Budowę ukończono w 1910 roku – był to ostatni świecki projekt architekta przed poświęceniem się wyłącznie bazylice Sagrada Família. Gaudí zaprojektował budynek w stylu secesyjnym, nadając fasadzie intensywnie falowaną formę zwieńczoną kutymi balkonami przypinającymi dzikie winorośle. Budynek na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie masywnej bryły skalnej, dlatego mieszkańcy nazwali go La Pedrera, czyli kamieniołom. Turystom udostępnia się najwyższe piętro oraz poddasze budynku urządzone na wzór mieszkań z początku XX wieku. Można wejść także na dach kamienicy, z którego rozpościera się widok na całą Barcelonę.

Casa Batlló została wzniesiona jeszcze w XIX wieku, a w 1904 roku jej przebudowę zlecono Antoniowi Gaudíemu. Architekt nadał budynkowi charakterystyczny dla swoich projektów styl, a fasada udekorowana barwnymi płytkami stała się istnym dziełem sztuki. Wśród ornamentów można znaleźć liczne elementy zwierzęce. Najważniejszym są łuski pokrywające dach, który sprawia wrażenie potężnego smoka. Kolumny budynku swoim kształtem zaś do złudzenia przypominają kości. Stąd też pochodzi druga nazwa kamienicy – Casa dels Ossos, czyli Dom Kości. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem wideo i trwa około godziny.

Park Güell

Park Güell jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów miejsc. Był wspólnym przedsięwzięciem Eusebiego Güella oraz Antonia Gaudíego. Na miasto-ogród miało składać się sześćdziesiąt domów, a każdy miał mieć widok na miasto i morze. Ostatecznie pomysłu nie udało się doprowadzić do końca i powstały jedynie trzy kilometry parkowych ścieżek i dom pokazowy, w którym zamieszkał sam Gaudí, a dziś znajduje się jego muzeum – Casa Museu Gaudí. Główna część parku jest pełna kolorowych płytek i miękkich, falujących kształtów. Od 1984 roku Park Güell znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wejście do głównej części parku jest biletowane oraz limitowane. Może w nim przebywać maksymalnie czterysta osób.

Kościoły Barcelony

Kiedy myślimy o Barcelonie i wartych odwiedzenia świątyniach, w naszych głowach od razu pojawia się Sagrada Família. Tymczasem to nie jedyny kościół, któremu warto poświęcić uwagę w stolicy Katalonii.

Barcelońska katedra – Katedra św. Eulalii

Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia, czyli Katedra Świętego Krzyża i św. Eulalii uznawana jest za jedną z najpiękniejszych budowli gotyckich w całej Hiszpanii. Jej budowa trwała od 1298 roku do połowy XV wieku.

Jej wnętrze podzielono na trzy nawy oraz dwadzieścia dziewięć kaplic bocznych, a w jej centralnym punkcie znajduje się ołtarz Świętego Krzyża. W krypcie poniżej ołtarza umiejscowiono grób św. Eulalii. Patronka kościoła mając trzynaście lat, zginęła śmiercią męczeńską w 304 roku. Ściany katedry zostały pokryte stu czterdziestoma wizerunkami świętych, a okna ozdabiają witraże prezentujące sceny biblijne.

Zwiedzanie katedry jest możliwe za darmo do godziny 12:45 i późnym popołudniem, natomiast od 13.00 do 17.00 konieczne jest kupienie biletu. Osobny bilet uprawnia również do wjechania na dach świątyni zaliczany do najlepszych punktów widokowych w mieście.

Bazylika Matki Boskiej Sosnowej

Basílica de Santa Maria del Pi została wzniesiona w XIV wieku i jest przykładem katalońskiego gotyku. Według legendy wezwanie świątyni pochodzi od wizerunku Maryi odkrytego na pniu sosny rosnącej obok wejścia. Motyw sosnowy powtarza się także wielokrotnie wśród elementów dekoracyjnych we wnętrzu. Niestety większość z nich jest jedynie reprodukcją, ponieważ kościół został zniszczony w czasie wojny domowej w latach 30. Najcenniejszym, oryginalnym elementem bazyliki jest ośmiokątna dzwonnica z XV wieku. Zwiedzanie od 10.00 do 18.00 jest płatne.

Bazylika Matki Bożej Morza

Basílica de Santa Maria del Mar została wzniesiona w latach 1329-1383 w stylu katalońskiego gotyku. Miała stanowić symbol potęgi Katalonii na morzu po zdobyciu przez nią części Sardynii. Ołtarz główny oraz większość dekoracji zniszczył pożar w 1936 roku. Odwiedzając świątynię, warto zwrócić uwagę na wspaniałe, oryginalne witraże zdobiące okna. Kościół można zwiedzać za darmo między 9.00 a 13.00 oraz 17.00 a 20.30.

Muzea Barcelony

Muzeum Historii Barcelony

Museu d’Història de Barcelona znajduje się przy jednym z najbardziej znanych placów – Plaça del Rei. Pod instytucje podlegają także historyczne miejsca rozsiane po całym mieście, głównie stanowiska archeologiczne. W jego głównej siedzibie zwiedzanie rozpoczyna się od zejścia na podziemne stanowisko, gdzie można zobaczyć ulicę z czasów rzymskich, a później przejść przez tematyczne wystawy na temat tamtych czasów i na koniec wejść do dawnego pałacu królewskiego – Palau Reial Major.

Muzeum Picassa

Museu Picasso znajdujące się przy ulicy Montcada zostało otwarte dla turystów w 1963 roku. Jego zbiory obejmują ponad cztery tysiące obrazów Pabla Picassa. W muzeum można obejrzeć ekspozycję stałą i wystawy czasowe. W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Muzeum Historii Katalonii

Museu d’Història de Catalunya znajduje się w budynku, który w XIX oraz XX wieku pełnił rolę magazynu. Odnowiony stał się w 1996 roku siedzibą muzeum prezentującego historię regionu od paleolitu aż do współczesności. Wystawa została zorganizowana w nowoczesny sposób, z użyciem multimediów.

Muzeum Narodowe Sztuki Katalonii

Museu Nacional d’Art de Catalunya znajduje się na wzgórzu Montjuïc w budynku Palau Nacional. Prezentuje obszerny zbiór dzieł sztuki katalońskiej od średniowiecza do XX wieku. Wystawa została podzielona na tematyczne części: sztuka romańska i gotycka, sztuka renesansowa i barokowa, kolekcja Thyssen-Bornemisza, sztuka współczesna i katalońska numizmatyka.

Barcelona dla fanów sportu – Camp Nou

Camp Nou jest największym stadionem w Europie – na jego trybunach może zasiąść ponad dziewięćdziesiąt trzy tysiące osób. Wzniesiony został w 1957 roku, a pierwszym meczem było spotkanie FC Balcelony z Legią Warszawą.

Odwiedzając stadion, najpierw można zwiedzić muzeum prezentujące historię klubu, samego stadionu oraz Katalonii. Dalej przechodzi się na górną część trybun, by następnie trafić do szatni gości i tunelem wyjść na płytę Camp Nou. Obok stadionu znajduje się sklep z pamiątkami.