Czy kulki gejszy pomagają na nietrzymanie moczu?

W społeczeństwie zazwyczaj kojarzy się je jako gadżet erotyczny, jednak kulki gejszy mają swoje zastosowanie również w kwestiach medycznych. Przyczyniają się do poprawy napięcia mięśni Kegla, podtrzymywania macicy i pęcherza, a nawet ułatwiają poród. Osoby cierpiące na dolegliwość zwaną nietrzymaniem moczu mogą znacząco ułatwić swoje codzienne funkcjonowanie, ograniczając objawy choroby, jeżeli ich dolegliwość wynika z przyczyn osłabienia mięśni dna miednicy. A jest to bardzo częsta przyczyna nietrzymania moczu. Jak kulki gejszy mogą w tym pomóc?

Czym są kulki gejszy i jak ich używać?

Kulki gejszy wykonane są z silikonu medycznego. Umieszcza się je w pochwie i trzyma podczas codziennych czynności. Ich zadaniem jest stymulacja mięśni Kegla – podczas uczucia wypadania piłki mięśnie się zaciskają, po czym z powrotem rozluźniają. Wpływ tego typu ćwiczeń na dolegliwości związane z osłabieniem mięśni dna miednicy może być zadowalający. Jednak może dojść do przetrenowania mięśni, ponieważ są one stale zmuszane do mimowolnego napięcia. Mogą one się rozluźnić bądź znacząco spiąć. Jednak kulki gejszy są jednym z elementów ćwiczenia tych partii mięśni, których osłabienie powoduje nietrzymanie moczu.

Mięśnie dna miednicy a nietrzymanie moczu – jak ćwiczyć?

Mięśnie dna miednicy są odpowiedzialne za podtrzymywanie macicy i pęcherza. W momencie, w którym dochodzi do ich osłabienia, możemy mieć do czynienia z takimi dolegliwościami jak ból w trakcie stosunku, nietrzymanie moczu czy problemy z wypróżnianiem. Do osłabienia tych partii mięśni może dojść na skutek różnych czynników, wśród których rozróżniamy liczne porody naturalne, przebyte infekcje czy zabiegi operacyjne w ich obrębie. Skutki osłabienia tych partii mięśni są bardzo uwłaczające dla większości kobiet, ponieważ znacząco obniżają komfort życia. Z pomocą przychodzi nam właściwa diagnoza i podjęte działania. Czasami zaleca się suplementację, która ma wspomóc regenerację mięśni. Jednak nieodzowną częścią powrotu do zdrowia są ćwiczenia mięśni dna miednicy. Specjalnie dobrane ćwiczenia pomogą przywrócić im właściwe napięcie i znacząco zminimalizować dolegliwości. Fizjoterapeuta dobiera ćwiczenia indywidualnie, jednak możemy rozpocząć trening już wcześniej – wystarczy regularnie napinać mięśnie Kegla podczas codziennych czynności. Pomóc nam w tym mogą właśnie kulki gejszy, gdyż prowokują one mięśnie do skurczu, tym samym pobudzając ich aktywność.

Podsumowując, czy jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu, czy nocne moczenie, problem trzeba rozwiązać. Obniża on znacząco komfort życia osoby zmagającej się z tego typu dolegliwościami. Jeżeli mamy do czynienia z nietrzymaniem moczu spowodowanym osłabieniem mięśni dna miednicy, warto spróbować metody napinania i rozluźniania tych mięśni za pomocą ćwiczeń. Kulki gejszy są wskazane do poprawy napięcia mięśni, jednak nie może być to jedyna metoda, oraz zbyt często stosowana. Mięśnie potrzebują tak samo regularnego napięcia, jak i rozluźnienia. Ćwiczenia wykonywane z udziałem całego ciała mogą przynieść lepsze efekty niż stosowanie napięcia w jednym obszarze za pomocą kulek gejszy. Nie wyklucza to ich jednak podczas terapii, gdyż pozytywnie wpływają dokładnie na dane partie mięśni, jednak nie jako jedyna metoda powrotu do zdrowia. Aby poznać szczegóły, zobacz więcej tutaj: https://mjrmedical.com/. Dokładnie poznasz problem nietrzymania moczu i wpływ różnych metod na odzyskanie sprawności mięśni Kegla.