Gdzie kupić dobre wino i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jesteś organizatorem imprezy i myślisz o zakupie wina, a może chcesz komuś sprawić prezent w postaci dobrego trunku. W poniższym artykule znajdziesz informacje m.in. na temat tego: jakie rodzaje win wyróżniamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz gdzie szukać sprawdzonych, wyselekcjonowanych win?

Rodzaje wina

Rodzajów wina może być mnóstwo. Istnieje kilka zasadniczych podziałów. Pierwszym z nich jest ten najbardziej popularny ze względu na ilość cukrów w składzie. W tym przypadku rozróżnia się wina: wytrawne, półwytrawne, półsłodkie oraz słodkie. W przypadku win wytrawnych mają go one najmniej (do 1,5%), półwytrawne od 2 do 4% cukru, półsłodkie i słodkie zawierać mogą od 8 do 16% cukru. Wina wytrawne oraz półwytrawne można nazwać również winami stołowymi.

Kolejny znany podział, to ten ze względu na barwę, czyli wina czerwone, białe oraz różowe. Co ciekawe kolor wina nie zawsze jest taki sam jak kolor owoców. Przykładowo czerwony kolor wina bierze się z barwników, które znajdują się tuż pod skórką owoców. Winogronowy sok barwi się na czerwono w momencie maceracji, która towarzyszy procesowi fermentacji.

Wina można podzielić także na: spokojne, musujące oraz wzmacniane (o zwiększonej zawartości alkoholu przez dodanie alkoholu gronowego podczas fermentacji).

Ostatnim podziałem jest ten ze względu na szczep, z jakiego pochodzi. Obecnie na świecie uprawianych jest około półtora tysiąca szczepów – czyli odmian winogron. Mają one duży wpływ na smak wina. Najpopularniejszymi białymi odmianami są:

 • chardonnay,
 • sauvignon blanc,
 • pinot blanc,
 • pinot gris,
 • riesling,
 • muscat,
 • gewürztraminer.

Jeżeli chodzi o czerwone wina to wśród popularnych wyróżniają się:

 • cabernet sauvignon,
 • cabernet franc,
 • merlot,
 • sangiovese (brunello),
 • primitivo (zinfandel),
 • malbec (côt),
 • carménère.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wina?

Kupując wino na dowolną okazję warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych spraw. Pierwszym z nich jest gatunek (szczep) danego wina, zostały one przedstawione krótko powyżej. Dobre wino nie musi być bardzo drogie oraz być przechowywane przez lata (obala się mit, że wino im starsze tym lepsze). Zdarza się, że wyłącznie prawdziwi smakosze mogą poczuć różnicę między poszczególnymi rocznikami.

Przy zakupie np. na imprezę rodziną warto zastanowić się, na jaką okazję będzie podawane wino i to jakich potraw. Przykładowo czerwone wino serwuje się do czerwonych mięs, a za to różowe, czy musujące sprawdzi się do delikatnych sałatek, czy ryby.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są: szczelne zamknięcie butelki oraz odpowiedni wybór koloru szkła. Zasada mówi, że dla cięższych trunków powinno używać się ciemniejszych kolorów. W przypadku białych, musujących oraz różowych win przechowuje się je w jasnych lub zielonych odcieniach. Niektórzy producenci narzucają odpowiednie regulacje, które dotyczą butelkowania poszczególnych rodzajów.

Gdzie kupić dobre wino?

Dobry sklep z winem to miejsce, gdzie znajdziesz wyselekcjonowane wina, z różnych stron świata z różnych półek cenowych. Przykładem strony, na której można zakupić dobrej jakości produkty jest: https://winespot.pl. Na stronę https winespot.pl można wejść wyłącznie pełnoletnim osobom. W sklepie znajdziesz szeroki wybór win wytrawnych, win półwytrawnych, win półsłodkich oraz win słodkich dla koneserów niezapomnianych smaków. Na stronie można zakupić również warianty musujące. W tym sklepie z winami online można kupić również wina z upraw ekologicznych. Rozpoznać je można po zielonym listku, który jest symbolem europejskiego certyfikatu. Wszystkie wina na stronie pochodzą z małych, rodzinnych winnic. Dzięki temu można mieć pewność, że doznania smakowe będą wyjątkowe.

Jakie gatunki wina preferujecie?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*