Jak przygotować się do budowy domu na wąskiej działce?

Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie wymagające mnóstwa przygotowań i planów. Jasno określone z góry działania pozwolą na bezproblemowy przebieg pracy i sprawią, że z pewnością zmieścimy się w zaplanowanym budżecie. Kiedy mamy do dyspozycji wąską działkę, musimy przyłożyć więcej pracy do zaplanowania budowy, aby nieruchomość mogła bezpiecznie powstać. Jak przygotować się do budowy domu na mniejszej parceli?

Krok pierwszy – opracowanie dokładnego projektu

Wąska działka wcale nie wyklucza możliwości budowy domu. Decydując się na budowę domu na wąskiej działce, każdy element musi być dokładnie przemyślany. Jest to zarówno zaleta (dokładne zaplanowanie przestrzeni, wykorzystany każdy metr kwadratowy, czy niskie koszty), jak i wada (ograniczone miejsce na ogródek czy podjazd, konieczne zachowanie odległości od krańca działki). Każda budowa wymaga opracowania projektu, a taka, która ma powstać na wąskim obszarze to już koniecznie. Jeżeli mamy do dyspozycji niewielką parcelę, musimy zachować wytyczne zgodne z prawem budowlanym. Zaliczamy do nich między innymi konieczność zachowania odstępu od granicy działki do budynku oraz kompatybilność z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Co więcej, taki domek nie będzie rozkładowy, a przestrzeń wokół niego do zagospodarowania będzie niewielka. Stwarza to pewne ograniczenia, jednak taki domek może być idealny dla starszych osób bądź par bezdzietnych – odpowiednia liczba pokoi, niewielki, lecz wystarczalny metraż, oraz komfortowy układ przemawiają za tym zdecydowanie, aby taki domek postawić.

Kolejne etapy budowy i wymagany budżet

Budowa domu na wąskiej działce jest jak najbardziej możliwa. Stwarza ona jednak pewne ograniczenia, które jednak wcale nie muszą zniechęcać do jej rozpoczęcia. Projekt wykonany zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym i spełniający wszelkie normy dotyczące bezpieczeństwa umożliwi nam budowę domu. Standardowa powierzchnia takiego domku mieści się w granicach 60 m2 – 150 m2. Już taka powierzchnia powinna zaspokoić potrzeby inwestorów. Nowoczesne projekty domów idealnie pasują również do tych wzniesionych na wąskich działkach. Nie ma konieczności kupowania większego terenu, jeżeli zależy nam stricte na domu – a nie przykładowo na dodatkowej posesji np. na duży basen, pokaźny ogród czy plac zabaw dla dzieci. Kolejne etapy budowy domu na wąskiej działce powinny być odpowiednio zaplanowane. Dużym plusem jest oszczędność na czasie budowy i materiałach takich jak np. beton czy materiały drewniane, co w przypadku budowy większych domów pochłania sporo budżetu. Samo wylanie posadzki jest uzależnione od metrażu, a beton jest podstawowym elementem każdej wylewki podczas budowy domu.

Podsumowując, aby budowa domu na wąskiej działce przebiegła pomyślnie, należy przygotować odpowiedni projekt. W tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na rozkład domku, odległość jego elewacji od granicy działki i wpływ oddziaływania na przylegającą do naszej parcelę. Budowa domku na małym metrażu umożliwia spełnienie marzeń o własnym zaciszu, a niższe koszty i mniejsze nakłady pracy często zachęcają do tego typu przedsięwzięć.