Klatka kennelowa i jej zastosowanie

Klatka kennelowa dla psa obecnie jest tym produktem, który jest polecany dla właścicieli wszystkich ras psów. Wielu psich behawiorystów zaleca jej zakup jako części wyprawki dla szczeniaka, aby móc ją wprowadzać do jego życia odpowiednio wcześnie.

Klatka – kara czy nie?

Niektórzy stwierdzają, że klatki dla psów kojarzą się im z karą dla zwierzęcia. Jednakże jest to stwierdzenie dość mylne, bowiem odpowiednio wprowadzona klatka może stać się dla psa miejscem kojarzonym z odpoczynkiem i azylem. Aby klatka była dla zwierzęcia bardziej przyjazna, sprawdzi się koc czy ulubiona zabawka. Szczeniak powinien być przyzwyczajony do klatki, jednakże aby dobrze mu się kojarzyła, nie powinien być do niej odsyłany za karę. Wtedy bowiem zacznie ją kojarzyć wyłącznie z karą i nie będzie chciał w niej przebywać. Być może na początku szczeniak nie będzie zbytnio ufny do takiego miejsca, warto więc początkowo nie zamykać drzwiczek. Jako zachętę do przebywania w klatce można również zastosować ulubione przysmaki i z każdym dniem zwiększać ilość czasu, jaki szczeniak w niej przebywa jak również zacząć zamykać drzwiczki.

Klatka kenelowa – azyl dla zwierzaka

Decydując się na wprowadzenie klatki kennelowej, warto pamiętać, aby traktować ją jako swoisty azyl dla zwierzęcia. Dla niego bowiem powinna ona stanowić miejsce, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. W momencie, kiedy pies przebywa w klatce nikt nie powinien naruszać jego prywatności. Szczególnie jeśli w domu są małe dzieci, należy je uwrażliwić, aby nie dokuczały psiakowi, jeśli odpoczywa w klatce. W momencie, gdy zwierzak się do niej przyzwyczai, ma ona bardzo wiele różnorodnych zastosowań. Idealnie sprawdzi się dla zwierząt cierpiących na lęk separacyjny, pozwala bowiem bardziej się odstresować. Jednak jeśli pies ma być zostawiany na dłużej, wówczas w klatce kennelowej należy mu zostawić miskę z wodą jak również coś do jedzenia.

Nie można również zapominać o odpowiednim rozmiarze klatki. Przede wszystkim nie może być zbyt mała, inaczej bowiem pies nie może się w niej swobodnie ułożyć. Najlepiej, jeśli pies może do niej wejść i bez problemu się odwrócić. Drzwiczki również powinny być dopasowane do wielkości zwierzęcia, aby nie sprawiały problemów podczas wchodzenia i wychodzenia. Dodatkowo w celu zapewnienia przytulności warto pomyśleć o kocach czy innych materiałach, które można wykorzystać do wyścielenia klatki. Aby klatki miały jak najszerszy zakres zastosowania, warto zaopatrzyć się w modele składane. Wówczas można je zabrać ze sobą wszędzie, nawet na wakacyjny wyjazd. Bardzo często bowiem zdarza się, iż hotele umożliwiają nocleg z pupilem, jednakże pod warunkiem, że będzie on spał właśnie w klatce kennelowej. Często również sprawdza się doskonale w dalszych podróżach, zwłaszcza pieski mniejszych ras doskonale się w nich czują, a klatka zapewnia im bezpieczną i bezproblemową podróż. Obecnie szeroki wybór klatek powoduje, że bez problemu można dopasować klatkę zarówno do wielkości psa jak również do oczekiwań i potrzeb jego właścicieli.