Kosiarka czy podkaszarka. Co wybrać?

Każdy właściciel przydomowego ogrodu pragnie, aby jego trawnik zawsze wyglądał idealnie. Jest to oczywiście możliwe, ale aby tak było, pamiętać trzeba o regularnym koszeniu. Na rynku dostępne są oczywiście urządzenia, które można do tego celu wykorzystać. Mowa tu przede wszystkim o kosiarce i podkaszarce. Choć oba te urządzenia służą do koszenia trawy, to jednak znacząco różnią się od siebie. Różni je choćby sposób obsługi i efektywność. Na które z tych urządzeń warto się zatem zdecydować?

Rodzaj kosiarki a wielkość trawnika

Jeśli posiada się duży trawnik, to naprawdę trudno jest wyobrazić sobie jego właściwą pielęgnację bez dobrej jakości kosiarki. Dziś rynek oferuje różne modele tego urządzenia. Można się o tym przekonać, zapoznając się choćby z ofertą dostępną na narzedzia24na7.pl. Wyróżnić można tu przede wszystkim kosiarki z napędem ręcznym, elektrycznym oraz spalinowym. To, co je różni to nie tylko rodzaj napędu, ale także sposób obsługi oraz wydajność. Posiadając trawnik o metrażu do 500 m2, dobrym wyborem będzie na pewno kosiarka elektryczna z napędem. Warto tu postawić na urządzenie o mocy od 700 do 1600 W. Taka dość mała kosiarka elektryczna w zupełności wystarczy do koszenia trawnika o tej wielkości. Jeśli z kolei jest się właścicielem jeszcze mniejszego trawnika, to sprawdzi się na pewno kosiarka ręczna bądź kosa spalinowa. Zaletą kosiarek ręcznych jest z pewnością to, że potrafią one ścinać trawę bardzo nisko, co sprawia, że źdźbła trawy nie żółkną i pozwala to na osiągnięcie efektu trawnika dywanowego. Kosiarki ręczne nie są jednak dobrym wyborem w przypadku nierównego terenu. Do koszenie naprawdę dużych trawników najlepiej sprawdzi się kosiarka spalinowa z napędem. Dobrze sprawdzają się tu kosiarki spalinowe z napędem wyposażone w silnik o mocy 3,5-6 KM oraz z szerokością roboczą 56 cm.

Sposób obsługi kosiarki

Jak wspomniano, kosiarki różnią się od siebie także sposobem obsługi. Kosiarka ręczna nie jest wyposażona w żaden dodatkowy napęd. Oznacza to, że do jej użycia wykorzystać należy siłę własnych mięśni. Ma to także swoje zalety. Nie musi być choćby podłączona do prądu i nie potrzebuje żadnego paliwa. Warto tu wspomnieć, że także kosiarka akumulatorowa z napędem nie musi być podłączona do prądu w czasie swojej pracy. Takiej możliwości nie daje kosiarka elektryczna z napędem. Ta bowiem musi być podłączona do źródła prądu w trakcie swojej pracy. Co więcej, urządzenie podłączone musi być do gniazdka zabezpieczonego wyłącznikiem różnicowoprądowym. Oznacza to, że obszar koszenia może ograniczać długość przewodu. Należy zatem koniecznie zwrócić na to uwagę, wybierając konkretny model kosiarki elektrycznej. Alternatywę stanowić może kosiarka akumulatorowa z napędem. Jest to urządzenie wyposażone w mały akumulator, dzięki któremu możliwa jest praca przez przynajmniej kilka godzin. Taka kosiarka elektryczna akumulatorowa jest dość tania, dlatego cieszy się sporą popularnością. Z kolei kosiarki spalinowe z napędem do swojego uruchomienia wymagają pociągnięcia za linkę rozruchową. Dodatkowo kosiarka spalinowa z napędem jest dość ciężka. Ma jednak jedną, dość istotną zaletę. Nie trzeba jej mocno pchać podczas pracy.

Podkaszarka alternatywą dla kosiarki

Aby właściwie zadbać o stan trawnika, często nie wystarczy wykorzystanie samej kosiarki. Nierzadko potrzebna jest również podkaszarka elektryczna lub akumulatorowa. Trzeba jednak podkreślić, że spełnia ona nieco inne zadanie. Przede wszystkim służy do strzyżenia tych miejsc, które dla kosiarki są trudno dostępne. W sklepie narzedzia24na7.pl dostępne są różne modele podkaszarek. Wśród nich wskazać trzeba na pewno na urządzenia elektryczne, spalinowe oraz akumulatorowe. To, co jednak charakteryzuje każdy rodzaj podkaszarki to fakt, że wyposażone są one w głowicę o regulowanym kącie nachylenia. Pozwala to choćby na bardzo dokładne koszenie trawy np. wokół drzew. Podkaszarka akumulatorowa lub elektryczna może być zatem idealnym wyborem dla właścicieli zadrzewionych ogrodów. Dodatkowo podkaszarka elektryczna, to bardzo dobre rozwiązanie jeśli zamierza się kosić trawę przy ścianach, ogrodzeniach bądź pod ustawionymi w ogrodzie ławkami.

Wybór między kosiarką a podkaszarką

Kosiarka elektryczna akumulatorowa, a może podkaszarka akumulatorowa? To pytanie często zadają sobie pytanie właściciele przydomowych ogrodów, którym zależy na idealnym wyglądzie trawnika. To, czym przede wszystkim należy się kierować przy wyborze konkretnego urządzenia to rodzaj trawnika. W przypadku trawników jednorodnych na pewno bardzo dobrze sprawdzi się tania kosiarka elektryczna. Pamiętać bowiem trzeba, że dobrej jakości, mała kosiarka elektryczna do ogrodu wcale nie musi być droga. Podobnie jest w przypadku urządzeń spalinowych. Nawet najlepsze kosiarki spalinowe wcale nie są bardzo drogie, zwłaszcza jeśli zakupu dokonuje się w sprawdzonym sklepie online. Z kolei podkaszarka będzie dobrym wyborem, jeśli na trawniku znajdują się różnego rodzaju elementy, które utrudniają koszenie kosiarką. Mogą to być wspomniane drzewa lub ławki. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest osiadanie obu urządzeń. Nie można przy tym zapomnieć o tym, że przydatnym urządzeniem może okazać się także kosa spalinowa lub kosa akumulatorowa. Pod tym kątem również warto przeanalizować dostępną na rynku ofertę. Aktualnie dość dużym zainteresowaniem cieszy się kosa akumulatorowa.